Altın fiyatları rekor kırdı: İşte gram ve çeyrek altın fiyatı

Altın fiyatları, Dolar/TL kurundaki sert artış nedeniyle iç piyasada rekor kırarken küresel piyasalarda güvenli limana yönelişin artması nedeniyle yükselmeye devam etti. İşte gram ve çeyrek altın fiyatı…

altın fiyatları

Altın fiyatları Türk lirasındaki sert değer kaybının etkisiyle yeni rekorlar kırmaya devam ediyor.

Dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizlerini indirmesinin ardından dolar/TL’deki yukarı yönlü hareket devam etti. TCMB politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 14 seviyesine çekti. Türk lirasındaki tarihi değer kaybı ve küresel piyasada ons altının değerinin artması, Kapalıçarşı altın fiyatlarında da yeni rekorlar görülmesine neden oldu.


Çeyrek altın kaç lira oldu?

gram altın

Piyasaların açılması ile birlikte Türk lirasının diğer para birimlerine karşı sert değer kaybetmesi ile birlikte gram altın fiyatı da yeni zirvesini gördü. 942 TL ile yeni rekor seviyesini gören gram altın Kapalıçarşı’da öğleden önce 940 seviyesinin hemen altında işlem görmeye devam etti.

Çeyrek altın 1484 TL alış ve 1563 TL satış seviyelerinde işlem görürken Cumhuriyet altını 6105 TL alış ve 6410 satış seviyelerinde işlem gördü.

Ons altın yükseliyor!

Bu hafta altın yatırımcılarının gözü ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısındaydı. Fed varlık alım azaltımını hızlandıracağını açıklarken 2022’de faiz artışına ilişkin sinyaller verdi.  Piyasaların kilitlendiği kritik toplantının ardından Fed Başkanı Jerome Powell ise yüksek enflasyona vurgu yaptı.


Fed’in enflasyonun kalıcı olduğu vurgusu ve para politikasına yönelik belirsizliğin kalkması, yatırımcıları güvenli liman olan altına yönlendirdi.

Ons altın, Fed kararının ardından çarşamba günü 1780 dolara çıkarken dün 1798 dolar seviyesinden günü kapattı. Haftanın son işlem gününde 1800 dolardan açılan ons altın, önceki kapanış seviyesine göre yüzde 0,5 artarak 1807 dolardan işlem gördü. Ons altında gün içerisinde en düşük 1798 dolar, en yüksek ise 1808 dolar seviyeleri görüldü.

Altın vadeli işlemleri ise New York Ticaret Borsası’nda, yüzde 0,6’ya yakın yükselerek 1808 dolardan işlem gördü.

TL’nin değer kaybı yüzde 50’yi aştı!


Son yıllarda TCMB ve ekonomi yönetiminde sık sık değişikliğe gidilmesi, Erdoğan’ın düşük faiz istekleri ile üretim, ihracat ve cari dengede fazla verilmesini öngören ekonomik planına yönelik endişeler sebebiyle Türk lirasının dolar karşısındaki bu seneki değer kaybı yüzde 50’yi aştı.

Dolar 16 lirayı, Euro 18 lirayı geçerek rekor kırdı!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.