Dolar 16 lirayı, Euro 18 lirayı geçerek rekor kırdı!

Dolar/TL 16,23, euro/TL 18,39 ile rekor tazeledi. Merkez Bankası’nın faiz indirimleriyle Türk Lirası tarihinin en değersiz günlerini yaşıyor.

dolar

Merkez Bankası’nın (TCMB) artan enflasyona rağmen faiz indirmeye devam etmesiyle Türk Lirası’nda tarihi değer kayıpları yaşanmaya devam ediyor.

Dolar 16 lirayı, Euro 18 lirayı aştı!

Bu sabah dolar/TL’de 16,23, euro/TL’de 18,39 ile rekor tazelendi. İngiliz sterlini de 21,62 lira ile yeni zirveye ulaştı.


Dün yapılan yılın son Para Politikası Kurulu toplantısında faizi 100 bp indirerek %14’e çeken TCMB kararının ardından 15,60’ı aşan dolar kuru, günün devamında da 15,80’i gördü. Haftanın son işlem gününde de döviz tarafındaki hareketlilik devam ediyor. Fiyat %2’ye yakın yükselişle 16,00 seviyesini aştı.

Hükümetin yeni ekonomi modeli olarak adlandırdığı ihracat, turizm ve yatırım ağırlıklı politikada istihdamın artırılması da hedefler arasında. Fakat bu politikada enflasyon ve kura bir müdahale olmadan kendiliğinden gerileme olması bekleniyor. Piyasalar ise enflasyondaki yükselişin dizginlenmesi için faiz kalkanının gerekli olduğu görüşünde.

Bu yıl birçok gelişen ülke, enflasyon ve Fed nedeniyle faiz artırımına giderken gelişmiş ülkelerden ise dün İngiltere sürpriz faiz artışı yaptı. Fed ise Çarşamba günkü toplantısında oldukça şahin açıklamalarda bulundu ve 2022’de 3 faiz artışı öngördü. Piyasalar ilk faiz artışının Mayıs-Haziran gibi yapılmasını bekliyor.

Faizle enflasyon arasında tarihi fark!

Önümüzdeki aylarda resmi tüketici enflasyonunun yüzde 30’ları aşması, böylece TCMB’nin yüzde 14’lük politika faiziyle enflasyon arasında tarihi bir fark oluşması, reel faizin daha önce pek görülmemiş düzeylere gerilemesi bekleniyor.


Bu durum, yabancı sıcak paranın kaçışının yanı sıra yerlilerin de TL’den dövize ve altına kaçışına neden oluyor.

BingX “feed” özelliğiyle kripto yatırımında daha çok kazanç!