Dolar 16 lirayı, Euro 18 lirayı geçerek rekor kırdı!

Dolar/TL 16,23, euro/TL 18,39 ile rekor tazeledi. Merkez Bankası’nın faiz indirimleriyle Türk Lirası tarihinin en değersiz günlerini yaşıyor.

dolar

Merkez Bankası’nın (TCMB) artan enflasyona rağmen faiz indirmeye devam etmesiyle Türk Lirası’nda tarihi değer kayıpları yaşanmaya devam ediyor.

Dolar 16 lirayı, Euro 18 lirayı aştı!

Bu sabah dolar/TL’de 16,23, euro/TL’de 18,39 ile rekor tazelendi. İngiliz sterlini de 21,62 lira ile yeni zirveye ulaştı.


Dün yapılan yılın son Para Politikası Kurulu toplantısında faizi 100 bp indirerek %14’e çeken TCMB kararının ardından 15,60’ı aşan dolar kuru, günün devamında da 15,80’i gördü. Haftanın son işlem gününde de döviz tarafındaki hareketlilik devam ediyor. Fiyat %2’ye yakın yükselişle 16,00 seviyesini aştı.

Hükümetin yeni ekonomi modeli olarak adlandırdığı ihracat, turizm ve yatırım ağırlıklı politikada istihdamın artırılması da hedefler arasında. Fakat bu politikada enflasyon ve kura bir müdahale olmadan kendiliğinden gerileme olması bekleniyor. Piyasalar ise enflasyondaki yükselişin dizginlenmesi için faiz kalkanının gerekli olduğu görüşünde.

Bu yıl birçok gelişen ülke, enflasyon ve Fed nedeniyle faiz artırımına giderken gelişmiş ülkelerden ise dün İngiltere sürpriz faiz artışı yaptı. Fed ise Çarşamba günkü toplantısında oldukça şahin açıklamalarda bulundu ve 2022’de 3 faiz artışı öngördü. Piyasalar ilk faiz artışının Mayıs-Haziran gibi yapılmasını bekliyor.

Faizle enflasyon arasında tarihi fark!

Önümüzdeki aylarda resmi tüketici enflasyonunun yüzde 30’ları aşması, böylece TCMB’nin yüzde 14’lük politika faiziyle enflasyon arasında tarihi bir fark oluşması, reel faizin daha önce pek görülmemiş düzeylere gerilemesi bekleniyor.


Bu durum, yabancı sıcak paranın kaçışının yanı sıra yerlilerin de TL’den dövize ve altına kaçışına neden oluyor.

BingX “feed” özelliğiyle kripto yatırımında daha çok kazanç!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.