Dünyada konut fiyatlarının en çok arttığı 10 şehirden 3’ü Türkiye’de!

Knight Frank Küresel Konut Fiyat Endeksi 2021 yılı ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı. 150 şehirden 57’sinde (38%) 12 aylık periyotta artış oranı yüzde 10’un üzerinde. Dünyada son bir yılda konut fiyatlarının en çok arttığı ilk 10 şehirden üçü Türkiye’de.

konut fiyatları
Foto: Phoenix, Arizona, ABD

2020 ile 2021’in ikinci çeyrekleri arasında 55 ülke ve 150 şehri kapsayan araştırmada İzmir ve İstanbul ilk 10’da yer alırken, Ankara 11. sıradan listeye girdi.

Konut fiyatlarının en çok arttığı yer yüzde 30,8’lik artış ile Kanada’nın Halifax şehri.


İzmir, Güney Kore’nin başkenti Seul ile birlikte yüzde 30 artış ile ikinci sırayı paylaşıyor. İstanbul yüzde 26,4 ile 9. sırada yer aldı. Ankara yüzde 25.8’lik artışla, Kanada‘nın Ottowa kenti ile ile birlikte 10. sırada aldı.

İtalya şehirlerinde konut fiyatları düşüyor

Floransa
Floransa, İtalya

150 şehirden 11’inde fiyatlar düştü. Fiyatların düştüğü yerler arasında İtalyan şehirleri dikkat çekiyor. En çok düşüş yüzde 6.3 ile Venedik’te.


Dubai’de düşüş yüzde 4.4. seviyesinde. İtalya’nın Venedik, Palermo, Floransa, Cenova gibi şehirlerinde de konut fiyatlarında düşüş var.

Dünyada konut fiyatlarının en çok arttığı şehirler listesi:

 1. HALIFAX – KANADA %30.8
 2. İZMİR – TÜRKİYE %30.0
 3. SEUL – GÜNEY KORE %30.0
 4. PHOENIX – ABD %29.3
 5. MOSKOVA – RUSYA %28.8
 6. HAMILTON – KANADA %28.0
 7.  SAN DIEGO – ABD %27.1
 8.  ST. PETERSBURG – RUSYA %26.7
 9. İSTANBUL – TÜRKİYE %26.4
 10. OTTAWA GATINEAU – KANADA %25.8
 11. ANKARA – TÜRKİYE %25.8

Satılık ev fiyatlarının en çok arttığı il Muğla oldu!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.