Erdoğan’ın açıklaması sonrası dolar/TL’de sert düşüş!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrası dolar kurundaki sert düşüş gözlendi. Erdoğan, “Döviz getirisine TL ile ulaşılabilmesini sağlayacak araç devreye alınacak. Kurdaki yükselişe karşı yeni tedbirler aldık. Kur getirisi mevduat kazancının altında kalırsa aradaki fark doğrudan vatandaşımıza ödenecek.” ifadelerini kullandı.

erdoğan faiz dolar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün yaptığı faiz açıklamaları sonrası Türk Lirası dolar karşısında hızla değer kaybetmiş, dolar 18.22 seviyesine kadar yükselmişti.

Erdoğan’ın başkanlık ettiği kabine toplantısı sonrası yapacağı açıklamalar sırasında dolar kurunun yeni rekorlara imza atması beklenirken; Erdoğan’ın Türk Lirası mevduatındaki yeni düzenlemeleri ve ‘ekonomik tedbirleri’ açıklamasının ardından dolarda düşüş gözlendi.


Dolar/TL kuru 15 seviyesinin altına kadar geriledi

Açıklamalar boyunca 17.50 seviyesine gerilen dolar kuru, 15 lira seviyesinin altına kadar indi. 20 liranın üzerine gören euro ise 17 liranın altına düştü.

Erdoğan ne dedi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısının ardından şu açıklamada bulundu:

“Kurdaki yükselişe karşı yeni tedbirler aldık. Kur getirisi mevduat kazancının altında kalırsa aradaki fark doğrudan vatandaşımıza ödenecek.”

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Erdoğan: Döviz getirisine TL ile ulaşılabilmesini sağlayacak araç devreye alınacak.

“Tasarruflarını değerlendirirken kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek isteyen vatandaşlarımıza yeni bir finansal alternatif sunuyoruz” diyen Erdoğan “Bundan sonra hiçbir vatandaşımızın ‘kur daha yüksek olacak’ diye mevduatını Türk Lirası’ndan dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak” diye konuştu. Erdoğan, dövizin muhtemel getirisine Türk Lirası varlıklarda kalarak ulaşılabilmesini sağlayacak yeni bir aracın devreye alınacağını söyledi.


“Memurların ücreti artırılacak”

Erdoğan, “Döviz kurundaki dalgalanma sebebiyle fiyat vermekte zorlanan ihracatçı firmalarımıza doğrudan Merkez Bankası aracılığıyla ileri vadeli kur rakamı verilecek” dedi. Erdoğan, şirketler tarafından yapılacak temettü ödemeleri üzerindeki stopajın da yüzde 10’a indirileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücret kadarki miktardan damga ve gelir vergisi alınmaması hakkında, “Memurları da bu kapsama dahil ederek fiilen aldıkları ücretlerin artmasını sağlıyoruz” diye konuştu.

“Birkaç ay sonra enflasyon nasıl düşmeye başlayacak bunu hep beraber yaşayacağız”

Kambiyo rejimi türü tartışmalar açarak ülkesini ve milletini sırtından hançerlemeye çalışanların hangi sinsilikler peşinde koştuklarının farkındayız” diyen Erdoğan bir kez daha “Faizdeki indirimle beraber, birkaç ay sonra enflasyon nasıl düşmeye başlayacak bunu hep beraber yaşayacağız” diye konuştu.

“Bu ülke ithalat cenneti olmayacak”

“Artık bu ülke yüksek faizle parasına para katanların cenneti olmayacak artık bu ülke ithalat cenneti olmayacak” diyen Erdoğan “Ülkemizde yatırımları durduracak, istihdamı azaltacak, üretimi düşürecek, ihracatı engelleyecek hiçbir adımın atılmasına izin vermeyeceğimi ilan ediyorum” dedi.

Erdoğan, “Artık bu ülke IMF programları yoluyla ekonomisini ve siyasetini dışarıya rehin veren bir ülke olmayacak. Artık bu ülke sıcak para hülyasıyla avutulup, ekonomisi asıl ihtiyaç duyduğu atılımlardan uzak tutulan bir ülke olmayacak” diye konuştu. Erdoğan “Kamu bankasından krediyi alıp bunu başka yere aktarmak suretiyle paradan para kazanma yoluna, yöntemlerine başvuranların alnını karışlarız” ifadelerini kullandı.

Erdoğan seçimin erkene alınmayacağını da bir kez daha ifade etti. TÜSİAD’a yüklenen Erdoğan “Utanmadan, sıkılmadan Bay Kemal’le bir araya gelip erken seçim konuşuyorsunuz. Boşuna sayıklamayın, bunlar rüya. Haziran 2023’ü bekleyeceksiniz” dedi.


Erdoğan’ın konuşması sonrasında Dolar ve Euro kurunda düşüş yaşandı. Dolar 15 Türk Lirası seviyesine doğru gerilerken, Euro da 18 liranın altına indi.

Borsa İstanbul’da (BİST 100) kayıplar hızlandı!