Yeni memur maaşları: En düşük ve en yüksek ücret ne kadar olacak?

Yüzde 30 ve 35 zam oranı ile yeni memur maaşları hesaplaması belli oldu. En düşük ve en yüksek ücretler ne kadar olacak?

memur maaşları

Memurların ücretlerine 2022 Ocak ayında enflasyon farkının üzerine bir ilave artış daha yapılacak. Yüzde 30 ila 35 arasında yapılacak maaş zammından sonra en düşük ve en yüksek memur maaşları hesaplandı. İşte yüzde 30’luk ve yüzde 35’lik zamma göre yeni memur maaşları…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin 2022 ve 2023’teki mali ve sosyal haklarını belirleyen 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde, kamu görevlileri için önemli kazanımlara imza atıldığı bildirildi.


3600 ek gösterge toplu sözleşme maddesi haline geldi

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 30 ile yüzde 35 arasında değişen kümülatif artış oranları ile enflasyon farklarından oluşan zam yapıldığı belirtilen açıklamada, 3600 ek gösterge konusunun vaat olmaktan çıkarılarak toplu sözleşme maddesi haline getirildiği vurgulandı.

Zamla ilgili protokol yapılacak

Son dönemde kurda yaşanan hareketlilikten kaynaklanan ekonomik dalgalanmalar dolayısıyla toplu sözleşmenin ilgili maddelerinde güncellemeye gerek duyulduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:


“Ancak bu düzenlemeleri hayata geçirirken demokratik bir müessese olan toplu sözleşmenin zaafa uğraması da kabul edilemez. Bu nedenle yetkili konfederasyon ve sendikalarımızla yaptığımız görüşme sonucunda kamu çalışanlarımızın alım gücünü yükseltmek için toplu sözleşmemizde yer alan enflasyon farkını da dikkate alarak bir sosyal koruma çalışmasını kapsamlı hale getirmeyi ek protokol olarak değerlendireceğiz.

Sağlıkçılar dahil tüm kamu personelini kapsayacak

Söz konusu çalışma, sadece doktorları değil bütün sağlık personelini gözeten, bununla da sınırlı kalmayıp tüm kamu personelimizi kapsayacak şekilde enflasyon farkının üzerinde bir sosyal refah düzenlemesi olarak yapılacaktır. Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeme sözümüzün arkasında durarak, ekonomideki dalgalanmaların kamu çalışanlarımız üzerindeki etkisini bertaraf edecek bu düzenlemeyi en kısa sürede tamamlamak için çalışmalarımız devam etmektedir.”

İşte en düşük ve en yüksek memur maaşları:

Toplamda yüzde 30 ila 35 arasında olması planlanan zamlar sonrası herkesin merak ettiği en düşük ve en yüksek memur maaşı da netleşti.

Yüzde 30’luk zam oranıyla;

  • En düşük memur maaşı; 4 bin 837 liradan, 6 bin 288 liraya yükselecek.
  • En yüksek memur maaşı; 20 bin 104 liradan, 26 bin 135 liraya yükselmiş olacak.

Yüzde 35’lik zam oranına göre ise;

  • En düşük memur maaşı; 4 bin 837 liradan, 6 bin 529 liraya yükseliyor.
  • En yüksek memur maaşı; 20 bin 104 liradan, 27 bin 140 liraya yükseliyor.

Ocak ayında tüm kamu çalışanlarına enflasyon farkının üzerinde bir sosyal refah düzenlemesi de yapılacak.

Sigaraya zam geldi mi? Sigara zammı güncel fiyatlar