Borsa İstanbul’da çok sert düşüş: Seans erken kapatıldı!

Borsa İstanbul’da kayıplar yüzde 5 seviyesini geçince devre kesici uygulandı ve seans erken kapatıldı.

borsa istanbul

Borsa İstanbul AŞ, Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi’nin devreye girmesiyle pay piyasasındaki tüm sıralarda işlemlerin geçici olarak durdurulduğunu duyurdu.

Investing.com’un haberine göre; güne 2.082 puandan başlayan BİST 100 endeksi, gün içinde en yüksek 2.086 puanı görmesinin ardından son saatte sert düşüşe geçti. Endeks son saatte %5 üzeri düşüşle 1.979 puana geriledi. Endeks bileşenleri arasında günlük en çok düşüş BİST Turizm, BİST Ulaştırma, BIST Sınai, BİST Kimyasal, Petrol & Plastik endekslerinde yaşanıyor.


Endeksteki hızlı düşüş ve devre kesici sonrası Borsa İstanbul, “Borsamız pay piyasasındaki tüm sıralarda, vadeli işlem ve opsiyon piyasasında işlem gören pay ve pay endekslerine dayalı sözleşmelerde ve borçlanma araçları piyasası pay repo pazarında işlemler geçici olarak durdurulmuştur.” açıklamasını yaptı.

Ardından “Devre kesici uygulamasının ardından VİOP pay ve pay endekslerine dayalı sözleşmelerde normal seansın kalanında işlem yapılmayacak olup seans akışı normal saatinde VİOP seans sonu işlem günü bölümü ile devam edecektir.” açıklaması geldi ve seansın tamamlandığı duyuruldu.

bist100

Rusya ve Ukrayna arasındaki artan tansiyonla bugün Rusya borsası %7 geriledi ve gelişen ülke ile beraber Avrupa da kırmızıya döndü.


KAP’ta yayımlandı

Borsa İstanbul’un Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi’nin devreye girmesine ilişkin yaptığı açıklama, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlandı.

Açıklamada, saat 17.32.21 itibarıyla Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi’nin devreye girdiği bildirildi.

Borsa Pay Piyasası’ndaki tüm sıralarda, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda işlem gören pay ve pay endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası Pay Repo Pazarı’nda işlemlerin geçici olarak durdurulduğu belirtilen açıklamada, “Pay Piyasasında ve BAP Pay Repo Pazarı’nda işlemler bugün yeniden başlatılmayacaktır, seans tamamlanmıştır. VİOP Pay ve Pay Endeksleri’ne dayalı sözleşmelerde normal seansın kalanında işlem yapılmayacak olup seans akışı normal saatinde VIOP_SEANS_SONU işlem günü bölümü ile devam edecektir. ” ifadeleri kullanıldı.

Devre kesici nedir?


Borsa İstanbul’da Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi, anlık olarak endekste yüzde 5 ve yüzde 7’lik değer kayıplarının oluşması ile tetiklenerek yatırımcıların panik işlemleriyle zarar görmesini en aza indirmek için kullanılıyor.

Ünlü ekonomist dolar kurunda yaşanacakları tek tek sıraladı!