İhracatçılara döviz gelirlerinin yüzde 25’ini Merkez Bankası’na satma zorunluluğu getirildi

Merkez Bankası’na yapılacak döviz satışına ilişkin uygulama talimatı yayımlandı: İhracatçılara döviz gelirlerinin yüzde 25’ini Merkez Bankası’na satma zorunluluğu getirildi.

İhracatçılara döviz gelirlerinin

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın döviz satışına ilişkin uygulama talimatına göre, İhracat Bedeli Kabul Belgesi veya Döviz Alım Belgesi’ne bağlanan ihracat bedeli dövizin yüzde 25’i, söz konusu belgelerin düzenlendiği tarihteki işlem kuru üzerinden Merkez Bankası’na satılmak üzere belgeleri oluşturan bankaya satılacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, ihracat genelgesi kapsamında TCMB’ye yapılacak döviz satışına ilişkin uygulama talimatı yayımladı. Talimatta, İhracat Genelgesi kapsamında TCMB’ye yapılacak döviz satış işlemlerinin uygulama ayrıntıları düzenlendi.


Anadolu Ajansı‘nın aktardığı habere göre, banka nezdinde TCMB adına dolar, euro ve İngiliz sterlini hesaplar açılacak ve bankanın uygulama talimatı kapsamında satın aldığı dövizler saat 17.00’ye kadar TCMB’ye bildirilerek toplu bir şekilde söz konusu hesaplara aktarılacak.

TCMB’nin hesabına aktarılan dövizlere ilişkin dekont, ekstre ve benzeri belgeler ile bilgiler ve döviz alışı yapılan tutarlara ait bilgiler bankalarca Merkez Bankası’na aynı gün elektronik ortamda bildirilecek.

Banka tarafından TCMB’nin hesabına aktarılan dövizler, Merkez Bankasınca işlem kuru üzerinden satın alınacak.

Döviz alış işlemleri karşılığı Türk lirası tutarları, Merkez Bankası’nca bankanın EFT merkezine masrafsız olarak gönderilecek.

Saat 17.30’a kadar sonuçlandırılamayan işlemler için ise Türk lirası tutarlar bankanın TCMB nezdindeki zorunlu karşılık hesabına aktarılacak.

Uygulama talimatı kapsamında gerçekleştirilecek her türlü işlemin, suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanının önlenmesine ilişkin ulusal ve uluslararası standartlara uygun gerçekleştirildiğine dair kontrol bankalarca yapılacak.


Banka, bu talimat kapsamında gerçekleştirilen işlemlerde bu standartların ihlal edildiğini tespit ederse durumu derhal TCMB’ye bildirecek.

Gerçek enflasyon oranı yüzde kaç? ENAG hesapladı