Reuters: 20 yıllık Erdoğan iktidarında Türk Lirası’nın en kötü yılı!

Reuters: 20 yıla yaklaşan Erdoğan iktidarında Türk Lirası’nın geçirdiği en kötü yıl oldu! TL, 2021 ve son birkaç yılda gelişmekte olan piyasalarda açık ara en kötü performans gösteren para birimi oldu.

Erdoğan türk lirası

Reuters, Türkiye’de yükselen enflasyon karşısında, faiz indirimi için alışılmışın dışında politikalara güvenilmesine yönelik çağrılara rağmen Türk Lirası’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaklaşık 20 yıllık iktidarı süresince en kötü yılını geçirdiğini yazdı.

“Açık ara en kötü performans”

Reuters’ta yer alan haberde, Lira’nın 2021’de ve son birkaç yılda gelişmekte olan piyasalarda açık ara en kötü performans gösteren para birimi olduğunu; TL’nin yıl içinde dolar karşısında %44, sadece son bir haftada %19 değer kaybettiği vurgulandı.


Ece Toksabay ve Tuvan Gümrükçü imzalı haberde şu ifadelere yer verildi:

Döviz krizi son aylarda hızlanarak, büyük ölçüde Erdoğan’ın liranın çöküşüne ve %21’den fazla enflasyona rağmen ihracat ve krediye odaklanan “yeni ekonomik programı” nedeniyle 720 milyar dolarlık ekonomiyi sarstı.

Cumhurbaşkanı kargaşayı hafifletmek için iki hafta önce devletin dönüştürülmüş yerel mevduatları sert para birimlerine karşı zararlardan koruduğu bir plan açıklayarak merkez bankasının desteğiyle lirada yüzde 50’lik sert bir yükselişe neden oldu.

2023’te yapılacak bir seçim öncesinde anketlerde oyları düşen Erdoğan, Cuma günü piyasadaki oynaklığın büyük ölçüde kontrol altında olduğunu söyleyerek Türkleri tüm birikimlerini lirada tutmaya ve yastık altındaki altınlarını bankalara yatırmaya davet etti.


Erdoğan, “Kendi paramızı bir ölçüt olarak almadığımız sürece batmaya mahkumuz. Türk Lirası, bizim paramız, ileriye gideceğimiz şey bu. Şu veya bu dövizle olmaz.” ifadelerini kullandı.

“Ekonomiyi yüksek faizler ve yüksek enflasyon döngüsünden kurtarmak için mücadele ediyoruz.” diyen Cumhurbaşkanı, yüksek faiz oranlarının fiyatları yükselttiğine dair alışılmışın dışında görüşünü yineledi.

turkish lira try

Buna karşılık lira toparlanmadan önce 13.63’e kadar zayıflayarak günü 13.1875 seviyesinden kapattı.

Kur krizinde rekor dalgalanma hanelerin ve şirketlerin bütçelerini alt üst etti

2018’den bu yana ikincisi yaşanan kur krizi Türklerin tasarruflarını ve kazançlarını kötü bir şekilde aşındırırken, rekor dalgalanma hanelerin ve işletmelerin bütçelerini ve gelecek planlarını altüst etti.


Türk Lirası son iki haftada dolar kuru karşısında 18,4’ten 10,25’e yükseldi ve Uluslararası Para Fonu (IMF) desteğinin Türkiye’de krize neden olduğu 2001’den bu yana en kötü yılını geride bıraktı.

İsviçre’den Türk Lirası yorumu: Bizim için nimet, Türkler için dehşet!