Yunanistan altın vize programında Türkler ikinci oldu!

Yunanistan’dan en az 250 bin Euro’luk emlak satın alarak ‘altın vize’ ile 5 yıllık oturma iznine sahip olan Türklerin sayısı 2021’de 605’e yükseldi. Ülkede bu vize programından en çok yararlananlar sıralamasında Çinlilerin ardından Türkler geliyor.

Yunanistan altın vize

Yunanistan’da Avrupa Birliği üyesi olmayan ülke vatandaşlarına en az 250 bin Euro yatırım karşılığında 5 yıllık oturma izni tanıyan ‘altın vize’ programından en çok faydalananlar arasında Türkler ikinci sırayı aldı.

Yunan Kathimerini gazetesinin haberine göre, programın başladığı 2014 yılından bu yana toplamda 9 bin 473 oturma izni verildi. Aile üyeleriyle birlikte oturma izni verilenlerin sayısı 28 bin 411 oldu.


9 bin 473 iznin yüzde 67’sine denk gelen 6 bin 367’sini Çinliler alırken, Türkler 605 izinle ikinci oldu.

2021’de 81 Türk daha altın vize aldı

Yunanistan’dan altın vize alan Türk vatandaşların sayısı 2021’de 81 kişi artarak 605’e yükseldi.

Yunan Kathimerini gazetesinin Göç Bakanlığı verilerinden derlediği habere göre, Yunanistan’dan altın vize alan Çinlilerin sayısı 2021’de 478 kişi arttı.

Ruslar ve Lübnanlılar yükselişte

Söz konusu vize programından yararlanan Rusların sayısı bu dönemde yüzde 79 artışla 576’ya yükselirken, Lübnanlıların sayısı da yüzde 71 artışla 304’e ulaştı.

Haberde, 2021’deki artışta Türklerin yanı sıra, Lübnan, Hindistan, İran ve Rusya gibi ekonomik ve siyasi sorunlar yaşayan ülkelerden artan ilgi etkili oldu.


Hem coğrafi yakınlık hem de beş yıllık oturma izni için istenen yatırımın alt sınırının 250 bin Euro ile benzerlerinden az olması nedeniyle Yunanistan, Avrupa Birliği ülkeleri içinde ‘altın vize’ programında öne çıkıyor.

Brexit Yunanistan’a yaradı

yunanistan oturma izni

Risvas & Associates isimli hukuk firmasından Achilles Risvas, 2021’de Haziran ayından itibaren Yunanistan’ın ‘altın vize’ programına Türkiye, Lübnan, Rusya, Hindistan ve İran gibi ülkelerden ilginin belirgin şekilde arttığını söyledi.

Haberde, İngiltere’nin Avrupa Birliği üyeliğinden çıkması nedeniyle Hindistan’dan da birçok kişinin Yunanistan’ın vize programını tercih etmeye başladığı aktarıldı.

Pandemi etkisiyle düştü

Altın vize kapsamında 2019’da toplamda 876 milyon Euro’luk yatırım karşılığında 3 bin 503 adet oturma izni veren Yunanistan’da bu rakamlar 2020’de pandeminin etkisiyle 234,5 milyon Euro ve 938 adet oturma iznine gerilemişti.

2021’de oturma izinlerinin 1000’i aştığı tahmin ediliyor.


Türkiye’de vatandaşlık için yatırım sınırı 250 bin dolar seviyesinde bulunuyor.

Türkiye’de yabancılara konut satışı rekor kırdı: İran, Irak ve Afganlar akın etti!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.