Bakan Dönmez: Esnaf için elektrik tarifesinde indirim uygulanacak

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: Esnaf için indirimli tarifede yüzde 25 gibi indirim söz konusu olacak. Amacımız tüm değişiklikleri 1 Mart’a kadar tamamlayabilmek.

elektrik faturası

Bakan Dönmez: Esnaf için elektrik tarifesinde indirim uygulanacak

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Vatandaşın üzerindeki enerji yükünün nasıl azaltılacağı yönünde uzun müzakereler yaptık” ifadelerini kullanırken, saatlerin okunma aralığıyla ilgili herhangi bir hak kaybı yok açıklamasında bulundu.


• Ocak ayındaki konut tüketimlerinin istatistiklerini elde ettik. 210 kw’ya kadar olan hanelerin sayısı toplam hanelerin içinde yüzde 64 oranında çıktı. Geri kalan kısım 210 kw’ı aşmış oldu. 210’u aşanlar 210’a kadar olan dilimde indirimli tarifeden yararlanmış oldu.

• Ocak ayı elektrik tüketiminin en yoğun olduğu zamanlardır. Şubat ayı verilerine de bakacağız ihtiyaç var mı yok mu değerlendireceğiz. 210 kw diliminde başka bir imkan var mı ona çalışacağız.

Erdoğan, “Elektrikteki yüksek tarife rakamları yeniden değerlendirecek” demişti

Elektrik faturalarında düzenleme taleplerine ilişkin konuşan Erdoğan, “210 kilowat saate kadarki düşük tarife ve 210 kilowat saatin üzerindeki yüksek tarife rakamları, ilgili kurumlarımız tarafından vatandaşlarımız lehine yeniden değerlendirilecektir” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan şu ifadelere yer vermişti:

• 210 kilowatlık düşük tarife ve yüksek tarife rakamları ilgili kurumlarca yeniden değerlendirilecektir. Esnafın korunacağı şekilde konu ele alınacaktır. Dernekler, vakıflar ve cemevleri konut statüsüne alınacak. Sivil toplum kuruluşlarının elektrik aboneliği, ticarethane statüsünden konut statüsüne dönüştürülecek.


• Yenilenebilir enerji kaynaklardan elektrik üretimine ağırlık veriyoruz. Rüzgar ve güneş enerjisi yatırımcılarına aldığımız kararla yüzde 30 vergi indirimi sağlıyoruz. Kriterlere uyan 4 milyon hane için yılda iki defada ödenmek üzere 450 ile bin 150 lira arasında değişen miktarlarda doğalgaz desteği sağlayacağız.

Elektrik faturaları neden aşağı inmez?