Haksız zam yönetmeliği değiştirildi: Aldatıcı ticari uygulama sayılmayacak!

Ticaret Bakanlığı yönetmeliğindeki değişiklikler Resmi Gazete’de yayımlandı. Yeni düzenlemeye göre haksız fiyat artışı yapmak, ‘aldatıcı ticari uygulamalar’ arasından çıkarıldı.

haksız zam

Haksız zam yönetmeliği değiştirildi: Aldatıcı ticari uygulama sayılmayacak!

Ticaret Bakanlığı, bugün Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde önemli bir değişikliğe imza attı. Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklikle birlikte Bakanlık, indirimli ürün satışlarına ilişkin verilen reklamların koşullarını yeniden belirledi.


Düzenleme ile döviz fiyatından etkilenmediği halde haksız yere fiyat artışı yapmak, ‘aldatıcı ticari uygulamalar’ arasından çıkarıldı.

Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinin “Haksız Ticari Uygulama Olarak Kabul Edilen Örnek Uygulamalar” başlıklı ekinin ‘Aldatıcı Ticari Uygulamalar’ bölümündeki 19. bent de yürürlükten kaldırıldı. Bu bent, “Girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapmak’ artık aldatıcı ticari uygulama sayılmayacak” şeklindeydi.

Son 1 aydaki en düşük fiyat, normal artış fiyatıyla birlikte verilecek

Yeni yapılan değişiklikle birlikte artık indirime ilişkin reklamlar için ‘indirimden önceki fiyat’ ibaresi de eklendi. 14. maddeye yapılan eklemeyle birlikte indirime ilişkin reklamlarda, indirimden önceki 1 aylık zaman dilimindeki en düşük fiyat da normal artış fiyatıyla birlikte verilecek. Meyve ve sebze gibi çabuk bozulabilen ürünlerdeyse bir önceki fiyat esas alınacak.


Kişiselleştirilmiş fiyat, normal fiyatla birlikte verilecek

Ayrıca bir mal veya hizmete ilişkin olarak tüketicinin satın alma davranışı ve diğer kişisel verileri analiz edilerek sunulan fiyatın ‘kişiselleştirilmiş fiyat’ olduğu kabul edilecek. Tüketiciye bu şekilde bir fiyat sunulması durumunda ürünün güncel satış fiyatına ve kişiselleştirilmiş fiyata aynı alanda yer verilecek.

Sıralama sonuçlarında reklam ibaresi vermek zorunlu olacak

İnternette satışa sunulan bir mal veya hizmetin fiyat, nitelik ve benzeri hususlarında karşılaştırma yapılarak sıralama yapılması durumunda, sıralamanın hangi ölçütler dikkate alınarak oluşturulduğuna ilişkin bilgiye aynı alanda yer verilecek ya da tüketiciler, bir bağlantı/uyarı işareti ile ayrıntılı bilgi alabilecekleri açılır ekrana yönlendirilecekler. Reklam veya sponsorluk ve benzeri anlaşmalara dayanılarak gösterilen sıralama sonuçlarında da reklam ibaresine yer verilmesi zorunlu olacak.

Sadece ürünü satın alanlar değerlendirme yapabilecek

Bunun yanı sıra tüketicilere yönelik de önemli bir önlem devreye giriyor. İnternetten satılan bir mal ve hizmete ilişkin tüketici değerlendirmelerinin yer alması durumunda, bu alanda sadece ürünü satın alanların değerlendirme yapması sağlanacak. Tüketici değerlendirmeleri, olumlu olumsuz ayrımı yapılmadan en az 1 yıl süreyle yayınlanacak.

Satışı artırmak amacıyla doğru olmayan değerlendirmeler veya bununla ilgili gerçek/tüzel kişilerle anlaşma yapılamayacak.


Son olarak tüketici şikayetlerinin yayımlandığı platformlarda, hakkında değerlendirme yapılan satıcıya açıklama veya cevap verme hakkı için en az 72 saat süre verilecek.

İstanbul’da enflasyon yüzde 50’yi aştı: Son 19 yılın zirvesi!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.