Et fiyatları gündemde: “Devlet, ‘zam yapanları şikayet edin’ diyor, kendisi yapıyor!”

Kasapların önünden dahi geçemeyen vatandaş, daha ucuza et almak için son çare olarak Et ve Süt Kurumu’nu (ESK) görüyordu. Ancak artık burası da ucuz değil! Yurttaşlar, “Devlet, ‘zam yapanları şikayet edin’ diyor; kendisi yapıyor… Bu vatandaşa zulümdür. Ramazan geldi, millet et yiyemeyecek” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

et fiyatları

Et fiyatlarına yapılan yüzde 48 zam gündemde: “Devlet, ‘zam yapanları şikayet edin’ diyor, kendisi yapıyor!”

ESK, 21 Mart’tan itibaren geçerli olmak üzere kırmızı et fiyatlarına yüzde 48 oranında zam yaptı. Zamla birlikte sığır kıymanın kilosu 56 liradan 83 liraya çıktı. Krımızı etin tadını unutan dar gelirli, sadece kıyma alabildiklerini ancak yeni zamdan sonra onu alırken de zorlanacaklarından dert yandı.


SÖZCÜ muhabiri, Beylikdüzü Et ve Süt Kurumu’nda sırada bekleyen vatandaşlara mikrofon uzattı. Vatandaşlar yüzde 48’lik zamma ve hayat pahalılığına şu sözlerle isyan etti:

“Kırmızı et fazla lüks”

Emel hanım: “Rezil bir durum. Bu insanlar ne yapacak bilmiyorum. Gerçekten açlık sınırının altına düşeceğiz yani… İyi görünmüyor… Ben içeriden kıyma alacağım, et alamam. (Kırmızı et) Falza lükse kaçmaya başladı. (Kasaptan alabiliyor musunuz?) Mümkün değil. Artık mümkün değil… Emeklisin, 3 bin lira maaş alıyorsun, nasıl geçineceksin?”


“Maaşlara zam var mı hayır!”

Emekli Hatice Kibar: “Çok pahalı, kasaptan alamıyoruz. Burada daha uygundu ama şimdi buraya da zam gelmiş. Bütçemizi etkileyecek 27 liralık zam. Eşlerimize veriyorlar mı 27 lira zam? Vermiyorlar. Yaa… (Gönlünüzce alışveriş yapabiliyor musunuz içeriden?) Yok. Mağduruz. (Ne sıklıkla kırmızı et alıyorsunuz?) Kırmızı et almıyoruz ki, kıyma alıyoruz. Yarım kilo ve bir kilo alıp gidiyoruz. Burada uygundu ama şimdi 27 lira zam yapmışlar. Kasaptan hiç alamıyoruz. Kasapta 150 lira…”

“Sabahları 100-150 kişi sırada”

Emekli Ahmet Yalçın: “Vatandaş çok zor durumda. Ben kıyma alabildim. Kasaptan alamıyoruz. Kasapta 150 lira. Burada 800 gramı 32 lira. (Aldıklarını kastederek) Bunları Ramazan boyu kullanacağız. Her zaman alamıyoruz. Sabahları da çok sıra oluyor, 100-150 kişi bekliyor. Çok zor durumda vatandaş. (Zamlar böyle devam ederse alabilecek misiniz?) Alamayacağız. Maaş yetmez ki…”

“Fiyatları görünce şok oldum!”

Zeliha hanım: “Yüzde 48 yeni dün geldi; son 3-4 aydır gelen zamlara bakalım… Yüzde 100’ün üzerinde. Yazıklar olsun diyorum, başka bir şey demiyorum. Torunum istediği için sucuk aldım, onun da fiyatı çok artmış. (Kasaptan alabiliyor musunuz bu ürünleri?) Hayır canım kasaptan hiç alamıyorum. (Ne zamandır buradan alışveriş yapıyorsunuz?) Yaklaşık 4 aydır. Ondan önce almıyordum. Bugün buradaki fiyatları görünce de şok oldum. 83 lira dediler kıymaya. Artık buraya gelmeye de gerek yok.”

“Artık burada da fiyatlar çok pahalı”


Yunus Çepni: “Çok pahalı. Vatandaş bundan sonra et yiyemeyecek. Devletin bu zammı yapması çok yanlış. Devlet, ‘zam yapanları şikayet edin’ diyor; kendisi yapıyor… Bu vatandaşa zulümdür. Ramazan geldi, millet et yiyemeyecek. (Kırmızı et alabiliyor musunuz?) Alamıyoruz. Nasıl alacağız? Bayramda bayrama alıyoruz. (Kasaba girebiliyor musunuz?) Kasaba hiç giremiyoruz. Bir burası iyiydi bizim için ama artık burada da fiyatlar çok fahiş. Kasaptan pek farkı kalmadı. (Fiyatlar artmaya devam ederse alabilecek misiniz?) Mümkün değil. Bundan sonra zaten gelemeyiz.”

Kırmızı et fiyatlarına çok büyük zam: İşte eski ve yeni fiyat listesi


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.