Bakan Nebati’den yabancı yatırımcılara: Bürokrasiyi alaşağı ederiz, mevzuatı da değiştiririz

Hazine Bakanı Nureddin Nebati, yabancı yatırımcılara böyle garanti verdi: “Bir problem mi yaşadınız… Rahat olun. Bize hemen ulaşırsınız. Bürokrasiyi alaşağı ederiz, arkamızda Cumhurbaşkanımız var rahat olun. Mevzuatı da değiştiririz.”

Nebati

Fransa’nın Cannes kentinde GYODER uluslararası yatırım toplantısında konuşan Nebati, enflasyonun 2023 Haziran seçimlerinden önce normale döneceğini belirtti. Yatırım çağrısında bulunan Nebati, “Bu ülkeye yatırım yaparsanız malınız da canınız da güven altındadır” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen Uluslararası Gayrimenkul Fuarı (MIPIM) 2022’yi ziyaret etti. Fuardaki, Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) Uluslararası Yatırımcı Toplantısı’ndan konuşan Nebati, Türkiye’ye yatırım çağrısında bulundu.


“Bürokrasiyi alaşağı ederiz”

Bakan Nebati yabancı yatırımcılara mevzuatı değiştirme garantisi vererek, “Bir problem mi yaşadınız… Rahat olun. Bize hemen ulaşırsınız. Bürokrasiyi alaşağı ederiz, arkamızda Cumhurbaşkanımız var rahat olun. Mevzuatı da değiştiririz.” dedi.

“Ticaret heyecanla devam ediyor”

Türkiye’nin 2021’i ‘dengeli ve güçlü’ büyümeyle kapattığını söyleyen Nebati “Serbest piyasa, kambiyo rejimi yani can, mal, ırz ve inanç güvenliğini veren bir ülke. Bu ülkeye yatırım yaparsanız malınız da canınız da güven altındadır. Yatırımlarınızı Türkiye Cumhuriyeti’ne çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Paranızı kazanırsınız, verginizi ödersiniz, dilediğiniz gibi yaşarsınız.” dedi.

Nebati, yaz aylarından itibaren enflasyonda da düşüş ve ‘normalleşme’ görüleceğini ifade etti.


Bakan Nebati ayrıca kur korumalı mevduatın, döviz kurunu istikrarlı ve öngörülebilir bir çizgiye soktuğunu savundu. Nebati, Türkiye’de serbest piyasa rejimi ve kambiyo rejiminin garanti altında olduğunu da vurguladı.

Kur korumalı TL’de 12,5 milyar liralık zarar! Bakan Nebati açıkladı