Visa ve Mastercard, Rus finans kurumlarını engelledi

ABD merkezli ödeme kartı şirketleri Visa ve Mastercard, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali üzerine uygulanan hükümet yaptırımlarına uyarak çok sayıda Rus finans kuruluşunu ağlarından engelledi.

visa mastercard

Visa Pazartesi günü yaptığı açıklamada, uygulanabilir yaptırımlara uyulmasını sağlamak için derhal harekete geçtiğini ve insani yardım için 2 milyon dolar bağışlayacağını da sözlerine ekledi. Mastercard ayrıca 2 milyon dolar katkıda bulunma sözü verdi.

Mastercard Pazartesi günü geç saatlerde yaptığı ayrı bir açıklamada, “Gelişirken uyumluluk yükümlülüklerimize tam olarak uymak için önümüzdeki günlerde düzenleyicilerle çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.


Konuya aşina bir kaynak Reuters’e verdiği demeçte, hükümetin yaptırımları Visa’nın Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar olarak listelenen kuruluşlar için ağına erişimini askıya almasını gerektiriyor. Amerika Birleşik Devletleri, ülkenin merkez bankası ve ikinci en büyük borç veren VTB (VTBR.MM) dahil olmak üzere çeşitli Rus finans firmalarını listeye ekledi.

Cumartesi günü, ABD, İngiltere, Avrupa ve Kanada, belirli borç verenlerin SWIFT uluslararası ödeme sistemine erişimini engellemek de dahil olmak üzere Rusya’ya yeni yaptırımlar açıkladı.

Rusya’da ATM’lerde uzun kuyruklar oluşmuştu

Ruslar, banka kartlarının çalışmayabileceği veya bankaların nakit çekimlerini sınırlayacağı endişeleriyle Pazar ve Pazartesi günleri ATM’lere koştu ve uzun kuyruklarda bekledi.

rusya atm

Rezervlere erişim engeli

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarına karşılık Avrupa Birliği (AB) ve diğer ülkeler, Rusya’ya yaptırım kararı almaya devam ediyor. AB tarafından yapılan açıklamada, Kanada, İngiltere ve diğer ülkelerin Rusya’yı uluslararası ödeme sistemi SWIFT’ten çıkarma kararı aldığı ifade edilmişti. AB tarafından yayınlanan ortak bir bildiride, alınan kararın amacının “Rusya’yı uluslararası finansal sistemden izole etmek” olduğu belirtildi.

AB’nin açıklamasında ayrıca, Rusya merkez bankasının varlıklarını dondurma ve Rusya’nın denizaşırı rezervlerine erişimine sınırlandırma kararı alındığı belirtilmişti.

Rusya, Ukrayna’daki eylemlerini “özel operasyon” olarak nitelendiriyor.


Birçok Batılı banka, havayolu ve daha fazlası Rusya ile bağlarını keserek ülkenin eylemlerini kabul edilemez olarak nitelendirdi. Avrupa ülkeleri ve Kanada hava sahalarını Rus uçaklarına kapattı. (Reuters)

Avrupa Birliği’nden Rusya’ya yeni yaptırımlar