Visa ve Mastercard, Rus finans kurumlarını engelledi

ABD merkezli ödeme kartı şirketleri Visa ve Mastercard, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali üzerine uygulanan hükümet yaptırımlarına uyarak çok sayıda Rus finans kuruluşunu ağlarından engelledi.

visa mastercard

Visa Pazartesi günü yaptığı açıklamada, uygulanabilir yaptırımlara uyulmasını sağlamak için derhal harekete geçtiğini ve insani yardım için 2 milyon dolar bağışlayacağını da sözlerine ekledi. Mastercard ayrıca 2 milyon dolar katkıda bulunma sözü verdi.

Mastercard Pazartesi günü geç saatlerde yaptığı ayrı bir açıklamada, “Gelişirken uyumluluk yükümlülüklerimize tam olarak uymak için önümüzdeki günlerde düzenleyicilerle çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.


Konuya aşina bir kaynak Reuters’e verdiği demeçte, hükümetin yaptırımları Visa’nın Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar olarak listelenen kuruluşlar için ağına erişimini askıya almasını gerektiriyor. Amerika Birleşik Devletleri, ülkenin merkez bankası ve ikinci en büyük borç veren VTB (VTBR.MM) dahil olmak üzere çeşitli Rus finans firmalarını listeye ekledi.

Cumartesi günü, ABD, İngiltere, Avrupa ve Kanada, belirli borç verenlerin SWIFT uluslararası ödeme sistemine erişimini engellemek de dahil olmak üzere Rusya’ya yeni yaptırımlar açıkladı.

Rusya’da ATM’lerde uzun kuyruklar oluşmuştu

Ruslar, banka kartlarının çalışmayabileceği veya bankaların nakit çekimlerini sınırlayacağı endişeleriyle Pazar ve Pazartesi günleri ATM’lere koştu ve uzun kuyruklarda bekledi.

rusya atm

Rezervlere erişim engeli

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarına karşılık Avrupa Birliği (AB) ve diğer ülkeler, Rusya’ya yaptırım kararı almaya devam ediyor. AB tarafından yapılan açıklamada, Kanada, İngiltere ve diğer ülkelerin Rusya’yı uluslararası ödeme sistemi SWIFT’ten çıkarma kararı aldığı ifade edilmişti. AB tarafından yayınlanan ortak bir bildiride, alınan kararın amacının “Rusya’yı uluslararası finansal sistemden izole etmek” olduğu belirtildi.

AB’nin açıklamasında ayrıca, Rusya merkez bankasının varlıklarını dondurma ve Rusya’nın denizaşırı rezervlerine erişimine sınırlandırma kararı alındığı belirtilmişti.

Rusya, Ukrayna’daki eylemlerini “özel operasyon” olarak nitelendiriyor.


Birçok Batılı banka, havayolu ve daha fazlası Rusya ile bağlarını keserek ülkenin eylemlerini kabul edilemez olarak nitelendirdi. Avrupa ülkeleri ve Kanada hava sahalarını Rus uçaklarına kapattı. (Reuters)

Avrupa Birliği’nden Rusya’ya yeni yaptırımlar


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.