2 milyon 970 bin hanenin elektriği kesilmiş!

Soru önergesine yanıt veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 2021 yılında doğal gazı kesilen abone sayısının 1 milyon 78 bin 18, elektriği kesilen abone sayısının da 2 milyon 970 bin 505 olduğunu açıkladı.

elektriği kesilen elektriği kesilen

2021 yılında 2 milyon 970 bin hanenin elektriği kesildiği ortaya çıktı!

Bakan Dönmez, 4 milyon abonenin elektriğinin kesik olduğunu belirten Kılıçdaroğlu’nun manipülasyon yaptığını iddia ederek, “Bugün itibarıyla tüm abone gruplarında elektriği kesik abone sayısı 278 bindir. Bu da toplam abone içinde %0.6’dır” demişti.


CHP’li vekil Erkan Aydın’ın soru önergesine yanıt veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 2021 yılında elektriği kesilen abone sayısının da 2 milyon 970 bin 505 olduğunu açıkladı.

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, elektrik ve doğal gaz kesintilerini TBMM gündemine getirmiş, 22 Aralık 2021 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi vermişti.

Aydın, Dönmez’e şu soruları yöneltmişti:

“2021 Ocak ayından 2021 yılının Aralık ayı sonuna kadar kaç hanenin elektriği kesildi? Hala kesik olan konut sayısı kaçtır? Vatandaşlarımızın elektrik şirketlerine ne kadar toplam borcu bulunmaktadır? 2021 Ocak-2021 Aralık ayı arasında kaç hanenin doğal gaz sayacı kapatılmıştır? Vatandaşlarımızın toplam ne kadar doğal gaz borcu bulunmaktadır?”

2 milyon 970 bin hanenin elektriği kesilmiş!

Soru önergesine yanıt veren Dönmez, 2021 yılında doğalgaz fatura sayısının 182 milyon 725 bin 236 olduğunu, kesinti yapılan abone oranının yüzde 0,59 yani kesinti sayısının 1 milyon 78 bin 18 olduğunu belirtti. Dönmez, elektrik üretilen fatura sayısının da 333 milyon 764 bin 689 olduğunu, kesinti uygulanan abone oranının yüzde 0,89 yani 2 milyon 970 bin 505 olduğunu aktardı.


Bakan Dönmez’in yanıtında, ödenmeyen borç miktarının elektrikte 850 milyon 141 bin 98 TL, doğal gazda ise 368 milyon 510 bin 739 TL olduğu belirtildi.

Dönmez’in yanıtını ANKA Haber Ajansı’na değerlendiren Erkan Aydın, şöyle konuştu:

“22 Aralık’ta Enerji Bakanlığı’na soru önergesi vermişiz. Türkiye’de kaç hanenin elektrik ve doğal gaz faturası kesilmiş bunların tutarları nedir diye. Bize de dün itibariyle Bakan’ın kendi imzasıyla 19 Nisan’da bakanlıktan çıkan veriler ulaştı. Elimize ulaşan verilerde bakanlığın verdiği sayılarda yaklaşık 3 milyon hanenin 2021 yılında Ocak Aralık ayında kesilen sayısı ulaştı. Tutar olarak da 850 milyon TL vatandaş bir yıl içinde elektrik faturasını ödeyememiş. Doğal gaz faturası da yaklaşık 368 milyon. O da kişi olarak da fatura olarak da 1 milyon 100 bin civarında.”

“BAKANLIK GENEL BAŞKANIMIZI DOĞRULUYOR”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun evinin elektriğinin kesildiğini anımsatan Aydın, “Kendisi de sivil direniş olarak yaklaşık 4 milyon ailenin nasıl sıkıntı çektiğini nasıl dram yaşadığını gaz lamba eşliğinde ifade etti. Gerçekten halkla çok büyük empati yarattı. İnsanların neler yaşadığını, o durumda olmayan varlıklı insanlar da bir nebze olsun Sayın Genel Başkanımız sayesinde hissetmiş, anlamış ve yerine koyma iç güdüsü ile hareket etmiş oldu” dedi.

Aydın, “Bu anlamda çok önemli. Genel başkanımız zaten bireysel yaptığını ifade etti. Parti örgütlerimiz, milletvekillerimiz bu işe dahil değil. Kendisinin sivil direnişi. Asla sivil itaatsizlik değil. Sonuç olarak gelinen noktada 3 milyon küsur vatandaşın elektriği, 1 milyon 100 bin vatandaşın doğal gazı kesilmiş durumda. Soru önergelerimize maalesef yanıt gelmiyor. Cevap vermeye tenezzül de etmiyorlar. Tam genel başkanımızın elektriğinin kesildiği gün soru önergemize yanıt geldi ve gündemle örtüştü. Bakanlık da Sayın Genel Başkanımızı da doğruluyor.” dedi.

KILIÇDAROĞLU’NU ALGI YARATMAKLA SUÇLAMIŞTI

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 4 milyon hanenin elektriğinin kesik olduğu yönündeki açıklamasına sosyal medya hesabından yanıt vermişti.


Kılıçdaorğlu’nu manipülasyon yapmakla suçlayan Bakan Dönmez, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Kılıçdaroğlu’nun bugün 4 milyon hanenin elektriği kesikmiş gibi oluşturmaya çalıştığı söylem algıdır, manipülasyondur, çarpıtmadır. Bugün itibarıyla tüm abone gruplarında elektriği kesik abone sayısı 278 bindir. Bu da toplam abone içinde %0.6’dır” ifadelerini kullanmıştı.

Kılıçdaroğlu: Bugün elektriğimizi kesmişler


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.