Maydanoz fiyatı neden 10 liraya çıktı?

Maydanoz fiyatı neden 10 liraya çıktı? Hataylı üretici Riyad Köklü’ye göre fiyat artışındaki 3 etken…

maydanoz fiyatı

İstanbul’daki marketlerde 10-12 liraya satılan maydanoz gündem oldu. Türkiye’deki maydanozun yüzde 70’ini üreten Hatay’ın Arsuz ilçesinden üretici Riyad Köklü, Radyo Sputnik‘te Atilla Güner’le Akşam postası programına konuk oldu. Köklü, “Geçen yıl 1.5 liraya sattığımız maydanozun üzerine 2 lira mazot artışı, 2 lira gübre zamları, bir de kış şartları eklenince fiyat bu noktaya geldi” dedi.

İşte maydanoz üreticisi Riyad Köklü’ye göre fiyat artışındaki 3 etken:


Kış şartları

“Maliyetlerin artmasındaki en büyük sebep geçtiğimiz kış aylarının olumsuz geçmesi. Bölgemiz açık üretime elverişli olduğu için biz tarlada yetiştirmeyi uygun görüyoruz fakat kış aylarının olumsuz geçmesinden dolayı ürünümüz tarlada kaldı. Maydanoz, kültür bitkisidir ve çok meşakkatlidir.

Mazot artışı ve nakliye

“İskenderun – İstanbul arası 1100 km. Sezon başında nakliye ücreti 7 bin liraydı. Bir kamyon 4 bin adet maydanoz kasası alıyor. Bir sandığın 1.75 lira nakliye ücreti vardı. Destesinin nakliye maliyeti 25 kuruştu. Ürettiğimiz maydanozu haldeki yerimizde 1.50 liraya satıyorduk. İstanbullular da maydanozu marketlerden 2-3 liraya alabiliyordu. Şimdi mazotta fiyat artışı nedeniyle nakliye ücreti 21 bin lira oldu. Bunun bir demet maydanoza 2 lira etkisi oldu.

Gübre ve ilaç zamları

Gübre ve ilaçlara gelen yüzde 300’lük zamlardan dolayı girdi maliyeti yükseldi. Bunun da bir demete yaklaşık 2 liralık etkisi oldu.


“Ucuz mazot verin fiyat yüzde 40 düşer”

• İstanbul Bayrampaşa sebze ve meyve halinde maydanozun sandık fiyatı şu an 50 – 100 lira arasında değişiyor. Destesi ortalama 4 lira. ‘Devlet, mazotu yatlara verdiği fiyattan çiftçiye vermesi lazım.

• Gübre fiyatlarında aşağıya çekilirse halkın cebinden çıkan tutarda yüzde 40 indirim olur.

• Son 20 yıldaki tarım politikasıyla beraber dışa bağımlılık 10 kat arttı ve girdi maliyetlerinden dolayı ülkedeki üretim de yüzde 70 azalmış durumda.


• Yakın bir gelecekte bizleri iyi günler beklemiyor. Üretilen hiçbir ürün bir önceki dönemin maliyetine üretilemiyor.

Fiyatlar uçtu: Yanlış görmediniz, 1 kg taze fasulye 82,50 TL – İndigo Dergisi’ni Facebook, Twitter, Instagram ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.