Dolar, Euro’yu solladı: EUR/USD paritesi 20 yılın en düşük seviyesinde

Euro/dolar paritesinin son 20 yılın en düşük seviyesini görmesinin ardından İstanbul Kapalıçarşı’da 18,1030 liradan alınan dolar 18,1050 liradan, 17,9580 liradan alınan euro ise 17,9600 liradan satılıyor. Son kapanışta dolar 18,10 liradan, euro ise 18,06 liradan satılmıştı.

Dolar Euro

2002 yılındaki seviyesinin altına inen euro/dolar paritesi son 20 yılın en düşük seviyesini gördü. Uluslararası piyasalarda, euro dolar paritesi 0,9920’ye kadar düştü.

Euro/dolar paritesinin 20 yılın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından İstanbul serbest piyasada dolar 18,1050 liradan, euro 17,9600 liradan güne başladı.


Serbest piyasada 18,1030 liradan alınan dolar 18,1050 liradan satılıyor. 17,9580 liradan alınan euro satış fiyatı ise 17,9600 lira olarak belirlendi.

Dün (22 Ağustos), doların satış fiyatı 18,1070 lira, euro satış fiyatı ise 18,0600 lira olmuştu.

KÜRESEL PİYASALAR, YOĞUN VERİ GÜNDEMİNE ODAKLANDI

Küresel piyasalarda, merkez bankalarının agresif faiz artırımlarına devam edeceği endişeleriyle negatif seyir sürerken, bugün dünya genelinde açıklanacak hizmet sektörü ve imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) başta olmak üzere yoğun veri gündemi takip edilecek.

Dünyanın önde gelen ekonomilerinde yüksek enflasyon ve düşük büyüme temasının korunmasıyla, yatırımcı fiyatlamaları açısından merkez bankalarının alacağı aksiyonlar ve sözle yönlendirmeleri belirleyici olmaya devam ediyor.

Bu kapsamda her ne kadar ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin açıklamaları ağırlıklı olarak 75 baz puanlık faiz artırımına işaret etse de bankanın son toplantısına ilişkin tutanakların 50 baz puanlık artışa açık kapı bırakması, belirsizlikleri artırıyor. Piyasalarda, bankanın eylül ayında 75 baz puanlık faiz artırımına gitme olasılığı yüzde 58,5 olarak fiyatlanıyor.

ABD’de söz konusu gelişmeler piyasaları domine ederken, Avrupa’da yükselen enerji krizi ve bölgenin en büyük ekonomisi Almanya’ya dair artan resesyon kaygıları, Asya’da Çin ekonomisine ilişkin artan huzursuzluklar, küresel çapta risk iştahının düşük kalmasına neden oluyor.

Bu gelişmelerle dün pay piyasalarında negatif bir seyir izlenirken, artan dolar talebi ile dolar endeksi 109,1’e yükseldi. Dolar endeksi, temmuzda 109,3 ile son 20 yılın en yüksek seviyesini görmüştü. ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi de yüzde 3,04 ile bir ayın en yüksek seviyesine çıktı.

EURO/DOLAR PARTİESİ ARALIK 2002’DEN BU YANA EN DÜŞÜK SEVİYEDE

Avrupa tarafında, enerji krizi ve tedarik zinciri problemleri gündemin odağındaki yerini korurken, Hollanda’da işlem gören eylül vadeli doğalgaz fiyatları 280 Euro’yu aştı. Öte yandan dün Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), ülke ekonomisinde bir resesyon olasılığının giderek arttığını ve enflasyonun sonbaharda yüzde 10 ile çift haneye ulaşabileceğini bildirdi.


Söz konusu gelişmelerin Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) da eylül toplantısında agresif faiz artırımına gideceği endişelerini artırmasıyla dün Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 2,32, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,80 ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,22 değer kaybetti. Güçlenen dolar teması karşısında Euro’ya duyulan güvenin azalmasıyla Euro/dolar paritesi de Aralık 2002’den bu yana en düşük seviye olan 0,9920’ye indi.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

►10.00 Türkiye, ağustos ayı Tüketici Güven Endeksi

►10.30 Almanya, ağustos ayı imalat sanayi ve hizmet sektörü PMI

►11.00 Euro Bölgesi, ağustos ayı imalat sanayi ve hizmet sektörü PMI

►11.30 İngiltere, ağustos ayı imalat sanayi ve hizmet sektörü PMI

►16.45 ABD, ağustos ayı imalat sanayi ve hizmet sektörü PMI

►17.00 ABD, temmuz ayı yeni konut satışları

►17.00 ABD, ağustos ayı Richmond Fed imalat sanayi endeksi


►17.00 Euro Bölgesi, ağustos ayı tüketici güven endeksi

Erdoğan yine sabır istedi: ‘Hepimiz aynı gemideyiz’


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.