Gelir dağılımında büyük bozulma: İşgücünün milli gelirden aldığı pay 2 yılda yüzde 11,4 geriledi!

Gelir dağılımında büyük bozulma: TÜİK’in açıkladığı büyüme verilerine göre son iki yılda, iş gücünün milli gelirden emeğin aldığı pay yüzde 11’in üzerinde geriledi. Aynı dönemde sermayenin payı ise yüzde 12 arttı.

milli gelirden pay

Gelir dağılımında büyük bozulma: Emekçilerin milli gelirden aldığı pay 2 yılda yüzde 11,4 geriledi!

TÜİK’in açıkladığı milli gelir istatistikleri, emekçilerin nasıl bir fakirleştirme dalgasına maruz kaldığını ortaya koydu. Buna göre milli gelirden işgücü ödemelerinin aldığı pay son iki yılda yüzde 38’den yüzde 25’e düştü.


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2. çeyreğe ilişkin milli gelir istatistiklerini yayımladı. Veriler, ekonominin 2. çeyrekte yıllık bazda yüzde 7,6 büyüdüğünü gösterirken işgücü ödemelerinin payının ne kadar küçüldüğünü de bir kez daha ortaya koydu.

Verilere göre işgücü ödemeleri, 2022 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 66,4 arttı. Ancak buna rağmen, işgücü ödemelerinin milli gelirden aldığı pay son bir yılda yüzde 32,6’dan yüzde 25,4’e düştü.


Ekonomist Uğur Gürses, TÜİK’in açıkladığı veriler üzerinden emekçilerin milli gelirden aldığı payın yıllar içinde nasıl küçüldüğünü gösteren çarpıcı bir grafik paylaştı. Gürses’in paylaştığı grafikte sermayenin aldığı payın ise aynı dönemde işgücü payının tam tersi biçimde yükseldiği görülüyor.

Emeğin aldığı payın küçülmesinde, ekonomi ve çalışma yaşamı uzmanları, sendikalar, siyasetçiler ve yazarlar da dikkat çekti.

“Gelir dağılımında büyük bozulma!”

DİSK ise duruma “Gelir dağılımında büyük bozulma!” olarak dikkat çekti. Yapılan paylaşımda; “Emeğin GSYH içindeki payı 2022 2. çeyrekte %25,4’e geriledi. Emeğin payı 2020 2. çeyrekte %36,8 idi. Pandemi ve enflasyon emeğin payını sert düşürdü. İki yılda 11,4 puanlık büyük gerileme!” ifadelerine yer verildi.


İşte o yorumlardan bazıları:

 

Vergi, maaşı böyle eritti: 8 bin TL’lik maaş 6 bin TL’ye gerileyecek