1000’den fazla CEO ile görüştü: 1 numaralı çalışanın 4 özelliği

Son 15 yıldır “The CEO Show” adlı radyo programının sunucusu olan Robert Reiss, dünya genelinde 1000’den fazla CEO ile röportajlar yaptığını belirtiyor. Reiss, CNBC’ye yazdığı makalede, “Bu liderlerin hepsi farklı geçmişlerden geliyor ve Procter & Gamble’dan Dunkin’ Brands’e ve LinkedIn’e kadar çok farklı şirketleri yönetti. Ancak hepsi bir konuda hemfikirdir: 1 numaralı çalışan türü” diyor.

patron çalışan

Robert Reiss’e göre 1 numaralı çalışan türü, zirveye çıkan en başarılı kişiler, CEO’ların “dönüştürücü çalışanlar” dediği kişiler.

İşte CEO’ların 1 numaralı çalışan profili

Reiss’e göre bu kişiler hem şirketi hem de kendilerini dönüştürmelerine yardımcı olan dört temel şeyi yapıyorlar:


ceo

1- Kimsenin istemediği görevleri üstlenirler.

Robert Reiss, bu maddeye örnek olarak Robert Sanchez‘i veriyor ve şöyle yazıyor:

• 2013 yılında milyarlarca dolarlık bir ulaşım ve tedarik zinciri çözümleri şirketi olan Ryder System’in CEO’su oldu. Yaklaşık 30 yıldır şirkette olan Sanchez, başarısını farklı projelere atılma hevesine bağlıyor. Röportajımız sırasında bana “Her zaman yeni görevler aldım. Problem çözücü” olarak tanındım ve giderek daha fazla kariyer geliştirme fırsatları verildi” diyor.

2- Diğer sektörlerden içgörüler öğrenir ve uygularlar.

Whole Foods CEO’su John Mackey, merakın değerli bir özellik olduğunu kabul ediyor. Doğrudan kendi sektörüyle ilgili olmasa da, “Karşılaştığım her durumdan ya da kişiden bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum” dedi.

Bill Roedy, CEO olarak görev yaptığı süre boyunca MTV International’ı sıfırdan inşa etti. West Point’ten aldığı eğitimin ve Hava Savunma Topçu subayı olarak hizmetinin, yeni ülkelere gidebilecek ve MTV’nin varlığını geliştirebilecek küçük, özel ekipleri nasıl bir araya getireceğini anlamasına yardımcı olduğunu söyledi.

En iyi başlangıç tavsiyem, sahip olduğunuz her harika müşteri deneyiminin devam eden bir listesini tutmaktır. Sizi en çok neyin etkilediğini belirleyin. Kendinize şunu sorun: “Bunu mevcut işime ve endüstrime nasıl uygulayabilirim?”


3- Dinleme becerilerini geliştirirler.

Reiss, “Konuştuğum CEO’ların neredeyse tamamı, bir çalışanda en çok arzu edilen özelliklerden biri olarak işbirliği becerilerini listeledi. Ancak herkes aktif olarak nasıl dinleyeceğini bilmedikçe başarılı bir işbirliği imkansızdır” diyor.

Campell Soup Company’in CEO’su olduğunda zayıflayan markayı canlandırmakla görevlendirilen Doug Conant örnek veriliyor. Conant’ın “İyi fikirler her yerden gelebilir” dediği aktarılıyor.

4- Sadece problem sunmak yerine çözümler de üretirler.

Reiss bu madde için şu örneği veriyor. “Konuştuğum her CEO şu senaryoyu yaşadı: Bir çalışan onlara bir sorunla geliyor ve nasıl çözmeleri gerektiğini soruyor. O kişi olma. Liderler çözümlere değer verir”. Reiss’e göre bir sorun olduğunu söyledikten sonra çözüm hakkında düşündüğünü belirtmek çözüm önerisi sunmak önemli.

Makalede şu yorumlar var: Yeni görevler aldığınızda, diğer sektörlerden bir şeyler öğrendiğinizde ve aktif dinleme pratiği yaptığınızda, sorunları çözmede daha iyi ve daha hızlı olacaksınız. Sonuç olarak, dönüştürücü bir çalışan olacaksınız.

Robert Reiss, CEO Forum Group’un kurucusu ve CEO’su ve “The CEO Show” adlı programın yapımcısıdır.Kaynak: Robert Reiss. CNBC.com. “I talked to 1,000 CEOs of highly successful companies—and they all agree this is the No. 1 type of employee” (18 October 2022) Direct URL: https://www.cnbc.com/

Linkedin işverenlerin çalışan adaylarından beklediği 10 beceriyi listeledi


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.