En düşük emekli maaşı 7500 TL’ye ne zaman çıkacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, en düşük emekli maaşı 7 bin 500 liraya yükseltileceğini açıklamıştı. Peki söz konusu artış ne zaman uygulanacak? 7500 TL’den fazla alanların emekli maaşları da yükselir mi? Bayram ikramiyeleri de artacak mı? İşte detaylar…

En düşük emekli maaşı

En düşük emekli aylığının 5 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya yükseltilmesi için kısa sürede Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yasal düzenleme yapılması ve düzenlemenin ardından zamlı aylıkların nisan ayında hesaplara yatırılması bekleniyor.

Seçim öncesi ekonomik olarak ‘toparlanma’ mesajı vermek isteyen AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün (22 Mart) katıldığı televizyon programında en düşük emekli aylığının 7 bin 500 liraya yükseltildiğini açıkladı. Açıklamanın ardından gözler, söz konusu kararın uygulanması için Meclis’te yapılacak yasal düzenlemeye çevrildi.


En düşük emekli maaşı ne zaman artacak?

En düşük emekli aylığının 7 bin 500 liraya yükseltilmesi yönündeki kararın ilerleyen günlerde yasalaşması ve zamlı aylıkların nisan ayında hesaplara yatırılması bekleniyor.

Söz konusu artıştan, EYT düzenlemesiyle emekli olanlarla beraber emeklilerin yarısından fazlası yararlanacak.

Bayram ikramiyelerinde de artış bekleniyor

Maaş zammı kararının ardından gözler, bayram ikramiyelerine de yöneldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yaptığı alternatif çalışmalarda, emeklilere ‘Ramazan ve Kurban bayramlarında’ 1100’er lira olarak verilen ikramiyelerde de artışa yer verilirken bu konuda da ilerleyen günlerde adımların atılacağı öğrenildi.


Bununla birlikte, en düşük emekli aylığındaki artışın ardında kamuoyunda 7 bin 500 liranın üzerinde olan aylıklarda da düzenleme yapılması beklentisi oluşmaya başladı.

7500 TL’den fazla emekli maalı alanlara faydası olur mu?

Çalışma Yaşamı Uzmanı ve BirGün yazarı Prof. Dr. Aziz Çelik, kararın ne anlama geldiğini değerlendirdi. En düşük emekli aylığının 7.500 TL olmadığını belirten Çelik, “Eğer yasa çıkarsa 7.500 TL’den düşük aylıklar Hazine tarafından 7.500 TL’ye tamamlanacak” dedi ve ekledi: “En düşük emekli aylığının 7.500 TL yükseltilmesinin 7.500 TL’den fazla emekli aylığı alanlara bir faydası olmaz.”

CHP’den “en düşük emekli maaşı” açıklaması: En az 10500 TL olmalı

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, dün akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, bir televizyon programında, en düşük emekli aylığının 7 bin 500 liraya çıkarıldığını açıkladığını anımsattı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yıllardır “en düşük emekli, dul ve yetim aylığının asgari ücret seviyesinde olması gerektiğini” dile getirdiğini anlatan Kaya, “O zaman bunu söylediğinizde Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘nereden kaynak bulacaksınız?’ demişti. Şimdi de dün akşam en düşük emekli aylığının 7 bin 500 lira olacağını açıkladı. Sayın Erdoğan, üç ay önce söyledik, üç yıl önce söyledik, beş yıl önce söyledik; en düşük emekli maaşı, dul ve yetim aylıkları asgari ücret seviyesinde olmak zorundadır.” ifadesini kullandı.

“Asgari ücret seviyesinde olmalı”

Asgari ücretin de 8 bin 500 lira değil en az 10 bin 500 liraya çıkarılması gerektiğini savunan Kaya, emeklilere verilen bayram ikramiyelerinin de yeniden düzenlenmesi gerektiğini kaydetti. Kaya, “Emekli ikramiyesi, asgari ücret seviyesinde olmak zorundadır. Hem emekli maaşı hem de emekli ikramiyesi, asgari ücret seviyesine mutlaka çekilmelidir.” dedi.


CHP’li Kaya, deprem bölgesindeki sorunların da bitmediğini, iktidarın beceriksizliği nedeniyle depremzedelerin çadır ve konteyner sorunlarının hala çözülemediğini ve bölgedeki eğitim-öğretim faaliyetlerinin de aksadığını ileri sürdü.

Trafik cezaları siliniyor: Son başvuru tarihi belli oldu


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.