Piyasalarda seçim hareketliliği: Türkiye’nin kredi risk primleri düştü

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı olarak Kemal Kılıçdaroğlu ve Cumhurbaşkanı Yardımcıları olarak Ekrem İmamoğlu ile Mansur Yavaş’ın isimleri netleşince Türkiye’nin kredi risk primleri (CDS) ve Eurbond faizleri düşüş gösterdi, Türkiye’nin tahvilleri yükseldi.

seçim hareketliliği

Piyasalarda seçim hareketliliği: Türkiye’nin kredi risk primleri düştü

Türkiye, 14 Mayıs seçimlerine hazırlanıyor. Piyasalarda seçim sonrası fiyatlamalar hız kazandı. Her seçim öncesi sonuçlara dair fiyatlamalar, genel kanıya ve senaryolara göre gerçekleşir. Cuma günü muhalefet kanadında devrilen masa, Borsa’da moralleri bozarken, hafta sonu esen rüzgarlar masayı bugün yeniden toparladı. Gün içi görüşmeler, akşam saatlerindeki gelişmeler derken verilere bakında muhalefetin coşkusu piyasalara da yansıdı.


Cumadan pazartesiye Türkiye’nin siyasetinde adrenalin dolu geçerken, cuma günü ile pazartesi piyasaların seyri de bu duruma uyum sağladı.

14 Mayıs seçimlerine hazırlanırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün yaptığı Kabine toplantısı sonrası açıklamalarda 10 Mart’ta cuma günü seçime yönelik Resmi Gazete’de düzenleme olacağını belirtti. Erdoğan’ın açıklaması esnasında muhalefet de Altılı Masa’da aday görüşmesi yapıyordu.

Cuma günü yaşananların piyasa etkisi olumsuz olmuştu. Tepkiler farklılaşsa da muhalefetin bölünmesinin istenmediği anlaşılıyordu.

Hafta sonunun ardından pazartesi günü görüşme trafiği yoğun olan Ankara’da akşam saatlerinde yeniden uzlaşı sağlanınca Borsa’nın da tepkisi olumlu oldu.

Meral Akşener’in itirazlarında ortak nokta bulunarak Ankara ve İstanbul Büyükşehri Belediye Başkanları da seçim sonrası programlarda yer alınca Kemal Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan karşısında Cumhurbaşkanlığı adaylığı açıklandı.

Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nun isimleri netleşince Türkiye’nin CDS risk primleri düşüşe geçti

cds

Gün içinde bu anlaşmaya yönelik esen olumlu ekonomi rüzgarları Borsa ile sınırlı değildi. Türkiye’nin, ülke borçları sigortası anlamına gelen CDS primleri düşerken bu ülke riskinin azaldığı olarak görülüyordu. Diğer yandan eurobondlar da yükselişe geçti. Bunlar piyasaların pozitif bir durumu fiyatladığı şeklinde yorumlanabilecek gelişmelerdi.


Bir ülkenin borç ödeme riskini gösteren CDS’lerde gerileme sonrasında daha da arttı.

Dış kaynak sağlamak amacıyla yurt dışına ihraç edilen uzun vadeli borçlanma araçları olan eurobondların da fiyatları yükselişe geçti.

En likit olan 19 Ocak 2033 vadeli eurobond fiyatı gün içinde 97,25’ten 98,50’ye kadar yükselirken, faizi de yüzde 9,90 seviyesinden yüzde 9,60 seviyesine geriledi.

2047 vadeli tahvil bir aydan uzun zamandır ilk kez en yüksek seviyesine çıkarken, kredi temerrüt takasları (CDS) düştü.

Türk tahvilleri yükseldi

Uluslararası ekonomi haber ajansı Bloomberg, Kerim Karakaya ve Selçuk Gökoluk imzalı haberinde piyasalarda adaylık öncesi fiyatlamaları şu şekilde yorumladı: ‘Muhalefet Aday Konusunda Anlaşmaya Yaklaştıkça Türk Tahvilleri Yükseliyor’

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı için ABB ve İBB belediye başkanında uzlaşmaya yakın olması, Bloomberg’in verilere göre, Mayıs 2047 vadeli dolar tahvili(eurobond), yaklaşık 2 sent artışla son 1 ayın en yüksek seviyesine ulaşırken, faizleri yüzde 9’un altına geriledi.


Eylül 2033 vadeli eurobond ise 1,2 sent yükselişle yine bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı. 5 yıllık CDS primi, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası 6 Şubat’tan bu yana en düşük seviyeye inmişti.

Kılıçdaroğlu’ndan kürsüye veda: Evladım Ekrem İmamoğlu, dostum Mansur Yavaş ile beraber yürüyeceğiz


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.