Ramazan pidesi fiyatı belli oldu: Yüzde 60 zam!

Türkiye genelinde 300 gramlık pide Ramazan ayı boyunca 10 liradan satışa sunulacak. Böylece geçen seneye göre pide fiyatı yüzde 60 artmış oldu.

ramazan pidesi

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı Ramazan pidesi ve ekmek fiyatları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Balcı’nın açıklamaları şu şekilde:

300 gram pide 10 lira

“Geçen yıl azami Türkiye’de uygulanan pide fiyatının 300 gramın 6 lira olduğunu görüyoruz. Bu sene Türkiye genelinde azami uygulanacak fiyata bakacak olursa 300 gramı 10 lira olarak uygulanacak, kg fiyatı 33 liraya denk geliyor. Pide fiyatlarında yüzde 60 fiyat değişikliği meydana gelmiş oluyor.


En makul seviyede vatandaşa ulaşılması konusunda gerekli fedakarlığı yaptığımızı söyleyebiliriz. İllerde farklılık arz etmekte totale baktığımızda hiçbir yerde kg 33 liranın üzerinde olmayacaktır.

İstanbul’da pide fiyatı ne kadar?

İstanbul’da pide 10 liradan satılacaktır. Ordu ilinde 10 liradır, Rize’de 300 gr pide 10 lira, Tekirdağ 310 gr 10 lira, Bursa’da 10.50 lira, Kocaeli’de 310 gr pide 10 lira olduğunda kg 32.25’e geliyor.

Yüzde 62 artış!

Pidenin kg bu sene 31 lira ile 33 lira arasında değişiklik göstermiş oluyor. Her ildeki odakalarımız kendi maliyet hesabını yaparak tarifesini almış oluyor. Tarifenin dışında bir uygulama söz konusu olmamıştır. Bunun geçen sen de kıyaslayacak olursak geçen seneye oranda pidenin kg fiyatı 21 lira iken bu sene 30-33 lira seviyesinde olmuş oluyor. Bu da yüzde 62 artış olduğunu göstermektedir.

Ekmeğe zam gelecek mi?

Geçen sene ekmeğe baktığımızda 200 gr 3 liraydı bu sene 5 lira. Yine ekmekte artış oranının yüzde 62 seviyelerinde olduğunu görüyoruz. Ekmek, pide fiyatlarını belirlerken halkımızın alım gücünü göz önünde bulundurduk.


Ekmek fiyatlarında değişiklik olmadığı 5 liradan satışına devam edileceğini ifade etmek istiyorum.”

Vatandaş 1 kilo et için gece 3’te kuyruğa giriyor!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.