Yeni basım 1 TL bozuk paralarda dikkat çeken detay!

Son zamanlarda artan maliyetler nedeniyle marketlerde sıklıkla peynir, tereyağı, çikolata ve meşrubat gibi ürünlerin gramajlarında düşüşler yaşandığını görüyoruz. Ambalajlar aynı görünse de, içeriklerin ağırlıkları azalıyor. Şaşırtıcı bir şekilde, 2023 yılında basılan 1 liralarda da benzer bir durum meydana geldi.

1 tl bozuk

Yeni basım 1 TL bozuk paralarda dikkat çeken detay!

Marketlerdeki ürünlerin görünüşleri değişmese de, gramajlardaki farklılıklar vatandaşların dikkatini çekiyor. Peynir, yoğurt, tereyağı, meşrubat ve çikolata gibi ürünlerin gramajlarındaki azalma fark edilirken, 1 TL’nin de gramajının düştüğü ortaya çıktı.


1 TL bozuk para üretim maliyetinin artması nedeniyle, darphane yeni 1 liraların gramajını azaltmaya karar verdi. 2016 basımı 1 liralar ile 2023 basımı 1 liralar arasındaki fark şöyle anlatılıyor:

Yeni paralar daha hafif olduğu için sokaktaki vatandaşların dikkatini çeken bir durum ortaya çıktı. Show Haber’deki habere göre, vatandaşlara eski ve yeni 1 lira ağırlıklarının fark edilip edilmediği sorulduğunda, her iki parayı da eline alanlar eski paraların daha ağır, yeni paraların ise daha hafif olduğunu söyledi.

Gramajı azaltılan iki 1 lira, biri eski diğeri yeni, kalınlık, ağırlık ve hatta çıkardığı ses açısından da farklı olduğu belirtiliyor. Bir liranın alım gücü azalırken, artan maliyet nedeniyle Merkez Bankası yeni 1 liraların gramajını düşürmeye karar verdi.


1 lira üretiminde kullanılan bakır, nikel ve çinko gibi madenlerin fiyatları arttığı için, döviz kuru ve ham madde fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle 1 liranın maliyeti kendi değerini aştı.

1 liranın gramajının azaltılması hakkında konuşan bir vatandaş, “Daha da azaltılsa hiçbir sakıncası yok bence. Biraz daha hafif olsa… Veyahut metal parayı tamamen kaldırsak…” şeklinde düşüncelerini dile getirdi.

8 gramdan 6 grama düşürüldü

1 lira bozuk para

Mart ayından itibaren, 2016 basımı ve 2023 basımı olan iki 1 lira tartıldığında, eski 1 lira 8.21 gram gelirken, yeni 1 lira 6.63 gram geldi. İki 1 lira arasında yaklaşık 1,5 gram fark bulunuyor.


Yıllar boyunca 8 gram olan 1 liralar, Mart’tan itibaren darphanede 6 grama düşürüldü. Böylece artan maliyete çözüm, gramajın azaltılmasıyla sağlanmış oldu.

Yumruğunuzu nasıl sıkıyorsunuz? Kişilik Testi


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.