Dünya çapında en çok talep gören ilk 10 meslek

İş arama motoru olan Lensa, dünya çapında en çok talep gören ilk 10 mesleği sıraladı.

en çok talep
Waiting for interview

Rapor, kendi iç verilerini inceleyen bir iş arama motoru olan Lensa’dan geliyor. Uzmanlar internet verileri ve Google iş aramalarından derleyerek en çok aranan 10 pozisyonun listesini oluşturdu.

Raporda, 2021 ve 2022 verileri karşılaştırarak ve ilk 10’u sıralayarak iş aramalarındaki yüzde artışı hesaplandı.


Araştırmaya göre en fazla talep gören 10 meslek şöyle:

Yazılım kalite güvence analisti

Raporda yazılım kalite güvence analisti en üst sırada yer aldı. Yazılımın hatasız olmasını sağlamak için yazılımı test eden yazılım kalite güvence analisti, 2021’den 2022’ye kadar arama yapanlarda yüzde 155’lik bir artış gördü. Salary.com’a göre, Yazılım Kalite Güvence Analisti için taban maaş 58.757 ila 71.824 dolar arasında değişmekte olup, ortalama taban maaş 64.892 dolar.

Güneş enerjisi danışmanı ve Müşteri hizmetleri

En çok aranan ikinci meslek ise müşterilere güneş enerjisiyle çalışan ekipmanlar hakkında bilgi veren güneş enerjisi danışmanı ve müşteri hizmetleri görevlisi oldu. Lensa yaptığı açıklamada, “Günlük yaşamlarının çevre üzerindeki etkisi konusunda giderek daha fazla insanın endişe duymasıyla birlikte, yenilenebilir enerji sektöründeki iş piyasası son yıllarda hızla genişledi” dedi.


Bu nedenle, güneş enerjisi sistemleri için satış ve destek sağlayan güneş enerjisi danışmanlarının 2021 ve 2022 yılları arasında iş aramalarında yüzde 106’lık bir artışla ikinci sırada yer alması şaşırtıcı değil. Güneş enerjisi danışmanlarına öncelikle satış komisyonları üzerinden ödeme yapılıyor ancak ortalama maaşları 49.390 dolar.

Meslek hemşiresi ve İş operasyonları uzmanı

Meslek hemşiresi pozisyonu yüzde 60’lık bir artışla en çok aranan dördüncü pozisyon olurken, bunu iş operasyonları uzmanı pozisyonu takip ediyor – bu pozisyondaki aramalarda yüzde 49’luk bir artış görülüyor. Bir meslek hemşiresi için ortalama maaş 46.050 dolar ve bir iş operasyonları uzmanı için pozisyonlar genellikle 67.782 dolardan başlıyor.

Dijital pazarlama uzmanı ve Veri analisti

Dünya genelinde altıncı ve yedinci sırada dijital pazarlama uzmanı ve veri analisti yer aldı.

Site güvenilirliği mühendisliği

Listede en çok talep gören sekizinci iş, üretim ortamında yazılım güvenilirliğini izlemek ve gözlemlemek için otomasyon araçlarını kullanan site güvenilirliği mühendisliğidir. Ve bu mesleğin maaşı yaklaşık 146.783 dolardan başlıyor.

Bilgi güvenliği analisti ve Bulut mimarı


Yılda 106.064 dolar maaş alan bilgi güvenliği analisti ve bulut bilişimi yöneten bulut mimarı listede dokuzuncu ve onuncu sırada yer alıyor.

Dünya Ekonomik Forumu’na göre 4 yıl içinde 14 milyon iş yok olacak!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.