Kredi kartı azami faiz oranı artırıldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dün 27 ay sonra ilk kez faiz artırdı. Politika faizi 650 baz puanlık artışla yüzde 8,5’ten yüzde 15’e yükseltildi. Faiz kararının ardından ticari kredi ve kredi kartı faiz oranları da artırıldı.

kredi kartı faiz

Resmi Gazete’de yayımlanan Merkez Bankası tebliği ile referans faiz 0,88’den 1,36’ya yükseltildi.

Kredi kartlarına uygulanacak azami faiz oranı ise her ay Merkez Bankası tarafından ilan edilen “referans faiz oranına” 0.55 puan eklenerek belirleniyor.


Böylece yüzde 1,36’ya 0,55 puan eklenmesiyle Temmuz ayından itibaren kredi kartına uygulanacak azami faiz oranı yüzde 1,91’e yükseldi.

Kredi kartlarında 1 Ağustos’ta geçerli olması beklenen yeni oranlar, 1 Temmuz’a çekildi.

Ayrıca, referans oran Merkez Bankası tarafından her ayın sondan beşinci iş günü ilan edilecek.

Ancak, akabinde Para Politikası Kurulu Toplantısı yapılması halinde, referans oran toplantının yapıldığı tarihteki en güncel veriler baz alınarak yeniden hesaplanacak.

Türkiye’de kredi kartı ve nakit avans kullanarak borçlarını finanse eden milyonlarca kişi var.

Enflasyonun yıldan yıla artması nedeniyle tüketicilerin genel eğilimi TL cinsinden borçlanmak üzerineydi.

Pek çok sosyal medya kullanıcısı, yeni kredi kartı faiz oranlarına karşı borçlarını nasıl finanse edeceklerine dair endişelerini dile getirdi.

Bireysel kredi kartı borçları 740 milyar TL’ye ulaştı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre 16 Haziran itibarıyla Türkiye’de bireysel kredi kartı borçları 740 milyar TL’ye ulaştı.

Bu borcun 385 milyar TL’lik bölümünü taksitli, 353 milyar TL’lik kısmını taksitsiz borçlar.

Bu dönemde tüketicilerin kredili mevduat hesaplarındaki TL borcu 116 milyarı geçti.

Kıyas için Mayıs ortasında bireysel kredi kartı borçları 670 milyar TL, 2023 başında 450 milyar TL idi.

Konut, tüketici, ihtiyaç gibi kredilerde faiz oranları halen yüksek.


Bu nedenle bu faiz oranlarının Merkez Bankası’nın faiz artırımından etkilenmeyecekleri düşünülüyor.

Bitcoin (BTC) iki ayın zirvesinde!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.