Mehmet Şimşek: Merkez Bankası kendi işini yapacak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: Biz yaptıklarımızla konuşulmak istiyoruz. Merkez Bankası kendi işini yapacak.

Mehmet Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, kabine toplantı sonrasında A Haber’e konuştu. Şimşek, Merkez Bankası vurgusuyla faiz artırımının ilk sinyalini verdi.

Seçimlerin ardından hem ekonomi yönetiminde hem Merkez Bankası’nda yapılan değişiklikle iktidarın faiz politikasının ne olacağı merak edilirken, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten açıklama geldi.


Dün gerçekleştirilen ve 8 saat süren Kabine Toplantısı’nın ardından A Haber’e konuşan Bakan Mehmet Şimşek, “Biz yaptıklarımızla konuşulmak istiyoruz. Merkez Bankası kendi işini yapacak” dedi.

Merkez Bankası Başkanlığı’na, Mehmet Şimşek’in tavsiyesi ile Hafize Gaye Erkan getirilmişti.

Önümüzdeki 3 yıl hedefleri güncellenecek

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Seçim beyannamemizde ortaya koyduğumuz perspektif Orta Vadeli Program’a yansıyacak. Bu yılı da önümüzdeki üç yıla ilişkin hedefleri de güncelleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan faiz artırımı sinyali

Konuşmalarında sık sık “faiz sebep, enflasyon sonuç” diyen ve faizi “nas” olarak tanımlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC ve Azerbaycan dönüşünde uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, “Tabii bazı arkadaşlar ‘Cumhurbaşkanı faiz politikalarında ciddi bir değişime mi gidiyor’ gibi bir yanılgının içine düşmesin. Ben burada aynıyım. Ama Hazine ve Maliye Bakanımızın şu andaki düşüncesi noktasında, biz tabii kendisine burada atacağı adımları süratle, rahatlıkla Merkez Bankası’yla beraber atmasını kabullendik, hayırlı olsun, dedik ve bu şekilde de enflasyonu tek haneye düşürmekteki kararlılığımızı da bildirdik” ifadelerini kullandı.

Beştepe’de kritik zirve: Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplandı


Yeni yönetimin ilk Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında bugün saat 10’da toplandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşecek toplantıya Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan da katılıyor. Piyasaların gözü toplantıdan çıkacak kararlara kilitlenmiş durumda.

Kredi kartı ve nakit avans borcu olanlar dikkat!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.