Financial Times’tan dikkat çeken Mehmet Şimşek yorumu

Financial Times mehmet şimşek

Ekonomi alanında dünyanın önde gelen gazetelerinden Financial Times (FT), Merkez Bankası’ndaki değişimi analiz etti. Yayın Kurulu imzasıyla yayınladığı makalede FT, “Türkiye, yatırımcıların yeni ortodoksiye inancını desteklemeli” başlığını attı. Yazıda Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’in “istikrar kaynağı” olarak ortaya çıktını belirtti.

İngiliz Financial Times gazetesi, Hafize Gaye Erkan’ın yerine yardımcısı Fatih Karahan’ın geldiği Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndaki (TCMB) değişimi irdeleyen bir makale yayınladı.

FT Yayın Kurulu’nun değerlendirmesini içeren yazıda, “Merkez’deki ani istifaya yatırımcının tepkisinin sessiz olmasının ülkenin ekonomik liderliğindeki gerçek gücün Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’te olduğunu gösteriyor” yorumu yer aldı.


Bloomberg Merkez’deki depremin iç yüzünü yazdı: Hafize Gaye Erkan’ın sonunu hazırlayan…

Gaye Erkan’ın istifasının kısa süreliğini eski kötü günlere dönüş hissiyatı uyandırdığını belirten FT, “Ancak daha önceki tasfiyelerin aksine, Erkan’ın ayrılışı piyasalarda neredeyse hiç dalgalanma yaratmadı. Bunun nedeni kısmen, yerine geçen ve eski yardımcısı olan Fatih Karahan’ın Pennsylvania Üniversitesi, New York Merkez Bankası ve Amazon’u kapsayan bir geçmişe sahip olması” ifadesini kullandı.

Fatih Karahan‘la ilgili Goldmans Sachs’ın kullandığı “saygın” sıfatını da anımsatan FT Yayın Kurulu‘nun değerlendirmelerinden öne çıkan noktalar şöyle:

Şimşek’in güven verici varlığı

• Ancak piyasalardaki sakin havanın asıl anahtarı, 11 yıl boyunca Erdoğan hükümetinde üst düzey ekonomik görevlerde bulunan ve 2018’de sıkıntılı koşullar altında görevinden ayrılan ve geçen yılki seçimlerden sonra tekrar göreve getirilen eski Merrill Lynch bankacısı Şimşek’in güven verici varlığı.

• Şimşek, tahvillerini satın almak için yabancı yatırımcılara ihtiyaç duyan Türkiye için piyasaların önemli olduğunu biliyor.

• Türk medyasının uğursuz ve komplocu yabancı yatırımcılara ilişkin düşmanca tasviri neyse ki artık eridi. Ayrıca, para birimi çöktüğünde vatandaşların ithal mallarda daha fazla fiyat artışından musdarip olduğunu da biliyor.


• Ekonomi politikasında sürekliliğe ve özellikle enflasyonda istikrara duyulan ihtiyacın farkında.

Mehmet Şimşek’in omuzlarındaki yük çok fazla

• Merkez Bankası henüz bunu başarmaya yakın değil – yıllık enflasyon hâlâ yüzde 65’e yakın seyrediyor. Yine de fon yöneticileri Şimşek’e bu işi yönetme ve en önemlisi Erdoğan’ı yanında tutma konusunda güveniyor ve yeniden atanmasından bu yana yıllar sonra ilk kez Türk varlıklarına geri dönmeye istekli olduklarını kanıtladılar.

• Şimşek’in Merkez Bankası için seçtiği Karahan, Wall Street analistleri ve yatırımcıları için yeterli bir isim.

• Şimşek’in omuzlarındaki yük çok fazla ve yatırımcılar açısından böylesine yoğun bir kilit adam riski taşıması sağlıksız.

Güvensizlik devam ediyor ama…

• Türkiye’nin ekonomik mekanizmasının üst kademelerinde saygınlığı olan daha geniş bir kadro, Erdoğan’ın ortodoksiye dönüşümünün köklü olduğunun kanıtı olarak oldukça arzu edilir.


• Şimdilik Cumhurbaşkanı ile Batılı fon yöneticileri arasındaki karşılıklı güvensizlik devam ediyor. Yatırımcılar Şimşek’in aralarındaki ikna kabiliyeti yüksek figür olduğuna inanıyor.

Mehmet Şimşek’ten kira artışları ile ilgili açıklama


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.