Her gün 10 dakika kendi sesinizi duyarak kitap okuyun!

kitap okuyun

Belleğini güçlendirmenin yolları: Beslenme, fiziksel ve zihinsel egzersiz! Dikkat süresini uzatmakla ilgili her türlü eylemin belleğinizi geliştireceğini ifade eden uzmanlar, sesli kitap okumanın önemine vurgu yapıyor.

“Her gün 10 dakika kendi sesinizi duyarak kitap okuyun.” diyen Klinik Nöropsikolog İnci Birincioğlu, “Dikkat oyunları, strateji oyunları oynayın. Bunlar sizin dikkat sürenizi artıracaktır. Dolayısıyla bellek performansınızı da arttıracaktır.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Klinik Nöropsikolog İnci Birincioğlu, sağlıklı bellek konusunu ele alarak, zayıf hafıza için neler yapılması gerektiği konusunu değerlendirdi.


Belleğin geçmişi, geleceği ve şimdiyi içinde barındıran bir kavram olduğunu dile getiren Klinik Nöropsikolog İnci Birincioğlu, zayıf hafıza için neler yapılması gerektiğini şöyle anlattı:

Dikkat sürenizi uzatmakla ilgili her türlü eylem belleğinizi geliştirir bunlar sesli kitap okumak olabilir. Her gün 10 dakika kendi sesinizi duyarak kitap okuyun. Dikkat oyunları, strateji oyunları oynayın. Bunlar sizin dikkat sürenizi artıracaktır. Dolayısıyla bellek performansınızı da arttıracaktır.”

Hafıza güçlendiren ilaçlar var mı?

Hafıza güçlendiren ilaçların var olduğunu ifade eden Klinik Nöropsikolog İnci Birincioğlu, “Çünkü beyinde asetilkolin dediğimiz kimyasal madde vardır. Nöronlarımızın arasında bol bol bulunurlar. Hem beynimizde hem bedenimizde, kaslarımızda ciddi anlamda sürekli yıkılıp yeniden yapılan ve iletişim aracı olarak kullanılan bir kimyasaldır. Kolajenik sistemi aktive eden ilaçlar vardır.” dedi.


İşlenmiş gıdalardan uzak durulan bir beslenme sistemi belleği koruyor

Klinik Nöropsikolog İnci Birincioğlu, besinleri kardiyovasküler sistemi ve otonom sinir sistemini etkileyerek bellek ve dikkat üzerinde etki sağladığını anlatarak, “İyi bir kardiyovasküler sistem, bütün vücuttaki damar siteminin iyi çalışması önemlidir. Protein yönünden zengin, sebze yönünden zengin, yeterli karbonhidrat miktarının alındığı, işlenmiş gıdalardan uzak durulan bir beslenme sistemine, bir de yürüyüş eklersiniz bu yeterli olacaktır.” şeklinde bilgi verdi.

Beyincik küçülmesi nedir? 

Beyincik küçülmesinin alkolle ilgili olduğunu dile getiren Klinik Nöropsikolog İnci Birincioğlu, “Beyincik önemi sonradan anlaşılan bir ek beyin bölgesi. Önceden sadece dengeyle ilgili olduğu söyleniyordu, artık ciddi anlamda karar verme, muhakeme yeteneği, dilin kullanılması gibi bir sürü alanda çok ince bir ayar yapan kalite kontrol merkezi olduğu biliniyor. Dolayısıyla bizim için korumamız gereken bir beyin bölgesidir. MR görüntülemesinde beyincik dokusundaki küçülmeler gözüküyor.” diye konuştu.

Demanstan korunmak için sağlıklı uyku şart 

Demanstan korunmak için 5 temel psikolojik iyi oluş faktörüne dikkat edilmesini öneren Klinik Nöropsikolog İnci Birincioğlu, “Bunlar sağlıklı uyku, beslenme, fiziksel egzersiz, sosyallik ve zihinsel egzersizler.” dedi.

“5 HTP” de doktor kontrolünde kullanılmalı

Son dönemde gündemde olan ve kişiler tarafından kullanılan “5 HTP” takviyesi hakkında da bilgi veren Klinik Nöropsikolog İnci Birincioğlu, “Serotoninin ham maddesidir. Siz beyine kendi içinde kullandığı bir kimyasalı üretmek için ham madde sağlarsınız. Doktor kontrolünde kullanılmasını öneririm. Çünkü serotonin ham maddesi eksik olduğunda duygu durum bozuklukları, depresyon, anksiyete gibi şeyler yaşanabileceği gibi bir de ham madde olmasına rağmen bunu dönüştürmekte problem yaşayan beyinler olabilir. Yani siz makinanın başka bir yerinde bozukluk varken makinaya yükleme yapıyor olabilirsiniz.” dedi.


Klinik Nöropsikolog İnci Birincioğlu, çocuklarda hiperaktivitenin düzelmesi için fiziksel egzersiz, beden farkındalığına yönelik terapiler, kum ve çamur kullanarak beden duyumlarının artırılmasına yönelik terapilerin var olduğunu da sözlerine ekledi.

Birlikte kitap okuyalım mı?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.