Taksi Rehberi: Bir “Tıkla” Hayatı Kolayca Yaşa!

İnsanlar çoğaldıkça ve teknoloji geliştikçe güvenlik için daha çok çözümler aramaya devam ediyoruz. Güvenli yaşam, iletişim, alışveriş ve ulaşım bu listenin başını çekiyor. Liste içinden, bu yazıda size güvenli ulaşımla ilgili bir projeden bahsedeceğim. Taksi Rehberi…

Geçen zamanla birlikte yaşam biraz daha karmaşıklaşıyor. Teknoloji hayatımıza daha çok giriyor. Yaşam artık neredeyse telefonların ve bilgisayarların ucunda yaşanıyor. Bir “tıkla” hayatı yaşar olduk: Bir tıkla alışveriş, bir tıkla seyahat, bir tıkla yapılan organizasyonlar…

Bir tık ve yaşam

İnsanlar çoğaldıkça ve teknoloji geliştikçe güvenlik için daha çok çözümler aranılmaya başladı. Güvenli yaşam, güvenli iletişim, güvenli alışveriş ve güvenli ulaşım bu listenin başını çekenlerden. Liste içerisinden, bu yazıda size güvenli ulaşımla ilgili bir projeden bahsedeceğim.

Türkiye’de ve özellikle İstanbul’da nüfus, her geçen gün artıyor. Buna bağlı olarak araç sayısı da ülkede artış gösteriyor. Bu durum, özel araçların dışında toplu taşıma ve taksi taşımacılığına duyulan ihtiyacı da artırmaktadır. Bu konuda hükumetler ve özel sektör firmaları çeşitli projeler geliştiriyor. Hızlı, kolay ve bireysel ulaşım imkânı veren taksileri günlük yaşamda daha sık kullanmaktayız. Taksiyle ulaşım, bire bir ulaşım imkânı vermesinin yanı sıra bu durum bazen bazı durumlarda dezavantaja da dönüşebilmektedir. Bu birebir ulaşımda, güvenli ulaşım hem taksiciler için hem yolcular için neredeyse hayati bir önem kazanmaktadır.

Abidos Bilişim Teknolojileri Aş.’de güvenli ulaşımın, önemli bir parçasını oluşturan taksiler üzerine proje geliştiren girişimci bir firma. Projeye geçmeden önce biraz firmayı tanıyalım. Abidos; Çanakkale Boğazı- Nara Burnu’nun biraz doğusunda yer alan antik bir kent. Firma, ismini bu antik kentten alıyor. Zaten logolarında da tapınak sütunlarını teknolojik görüntüyle birleştirmişler.

Abidos

Abidos, mobil yazılım sistemleri ve mobil yazılımlar üzerine faaliyet gösteren bir firma.

Size tanıtacağım Taksi Rehberi isimli bu uygulama, Abidos Bilişim Teknolojileri AŞ bünyesi altında oluşturulmuş bir proje. Taksi Rehberi projesinin gelecekteki alt yapısı ise (gelecek nesil alt yapısı) TÜBİTAK’tan mali destekli bir proje olarak yapılmaktadır.

Şimdi biraz da bu projeden ve işleyişinden bahsedelim…

Güvenli ve Akıllı Ulaşımı Hayatımıza Getiren “Taksi Rehberi”

logo

Proje, iki genç bilgisayar mühendisi M. Fatih Bilgin ve E. Doğuş Yıldız’ın ortak girişimciliği ve çalışmasıyla hayata geçirilmiş.

[divider]

Röportaj: Figen Karaaslan

Röportajımıza, projenizi tanımakla başlayalım. Taksi Rehberi uygulaması nedir ve nasıl uygulanır?

Taksi Rehberi uygulaması, cep telefonunuzdan tek bir tuşla/ dokunuşla taksi çağırmanızı sağlayan bir cep telefonu uygulaması ve bunu destekleyen bir durak otomasyonu sistemidir.

Bu proje nasıl oluştu ve gelişti?

Projenin geçmişi 2005 yılına dayanıyor. Ancak, 2005 yılında teknoloji bu kadar ileride olmadığı için proje; 2009 yılında Iphone ve Android telefonların piyasaya çıkmasıyla uygulanabilir hale geldi. 2005 yılında, SMS ile uygulamayı düşündük. Fizibilitesi biraz düşük olacağı için erteledik. Özellikle 2010 yılında GPS’in, (konum tespit etmeye yarayan teknoloji) cep telefonlarına girmesiyle yapılabilir hale geldi. Projenin hayata geçirilen ilk adımı, 2011 yılında Arı Teknokent’in Arı Çekirdek bünyesinde, Kuluçka Merkezi Grubu’na katılmasıyla oldu.

Şimdi var olan teknoloji, projenin hayata geçirilmesi için en uygun dönem. Şu anda Türkiye’de internete bağlanan mobil cihaz sayısı on milyonun üzerinde. BTK’nın 2012, dördüncü çeyrek verilerine göre on milyon mobil cihazın yüzde sekseni Iphone ve Android. Hali hazırdaki bu rakamlara göre sekiz milyonun üzerinde akıllı telefon kullanan, aktif mobil internet kullanıcısı var. Bizim de hedef kitlemiz bu sekiz milyon. Bu sayılar her geçen gün artıyor.

Taksi Rehberi uygulaması şu an nerelerde uygulanıyor?

Proje, şu an Bursa’da hayata geçti. Bursa şehri için “Bursa Taksi Rehberi” uygulamasını yaptık. Apple’nin Store (uygulama) dükkânından şu an uygulama indirilebiliyor ve direkt telefona yüklenebiliyor. Bursa’nın Nilüfer bölgesinde uygulanıyor. Proje, bu bölgede pilot ediliyor. Planlarımızda, büyük şehirler var.

Neden Bursa’da başladınız, özel bir sebebi var mı?

İstanbul’da ortalama on sekiz bin taksi var ve İstanbul çok büyük bir şehir. Bu kadar geniş bir kitleye taksi bulabilmek için en az beş biniyle anlaşmış olmanız gerekir. Uygulamayı test edebilmek için 400- 500 taksiyle anlaşmış olmanız gerekir. Bu sebeplerle, İstanbul’a göre daha küçük ve İstanbul’u modelleyebileceğimiz bir şehir olan Bursa’yı tercih ettik.

Uygulamanın kullanıcılar için faydaları

Bu uygulamanın taksi yolcuları açısından faydaları nelerdir?

Telefon etmeye, numaraları tuşlamaya gerek kalmaksızın mobil uygulama aracılığıyla sadece tek bir tuşla taksi çağırabiliyorsunuz. Taksinin size olan mesafesini, kaç dakika sonra geleceğini, gelecek olan şoförun fotoğrafını, adını ve soyadını görebiliyorsunuz. Böylece, güvenli bir taksi yolculuğu yapmış oluyorsunuz. Mobil uygulama ve taksi çağırma tamamen ücretsiz. Herhangi bir telefon masrafınız da olmuyor. Ayrıca, yapılan her yolculuk için puan kazanıyorsunuz. Bu puanlarla indirim kazanıp, kredi kartı puanları gibi indirimli yolculuk yapabiliyorsunuz. Yolculuk bitiminde, yolculuğunuzla ilgili puanlama yapabiliyorsunuz.

Taksi

Hangi taksiye, hangi saatte bindiğiniz belli olduğu için kaybolan eşyalarınızı kolayca ve zahmetsizce bulabiliyorsunuz. Yolculuğunuz kayıt altında olduğu için daha güvenli oluyor. Kapıdan çıkmadan, dakikalarca taksi beklemeden ve taksi aramadan taksiniz ayağınıza gelmiş oluyor. Dışarıda soğukta, sıcakta ve güneş altında taksi beklemenize gerek kalmıyor. Makul mesafelerden taksinizi çağırabiliyorsunuz.

Taksiciler için faydaları nelerdir?

Sistem, yolcular için nasıl güvenliyse aynı şekilde taksiciler için de güvenli. Taksici, güvenli bir şekilde yolcusunu alıyor. Yolcular, cep telefonu numaralarını doğrulatarak sisteme giriyorlar. Yolcunun kimlik bilgileri sisteme kaydediliyor ancak hiçbir şekilde taksici bunları göremiyor ve bu bilgilere ulaşamıyor.

Taksicilere, ücretsiz olarak sadece bir depozito karşılığında bir cihaz veriyoruz. Bu cihazdan başka hiçbir alete, donanıma, yazılıma ya da eğitime ihtiyaç yok. Aldığınız cihazı, aracınıza yerleştiriyorsunuz sadece… Taksicinin, yollarda müşteri aramasına gerek kalmadan, Taksi Rehberi size müşteri bulmaya başlıyor. Taksi cihazları navigasyon sistemli olduğu için taksici, 7 gün 24 saat müşteri bulabiliyor. Taksici, yolcunun bulunduğu yeri ekrandan tespit ederek, hızlı bir şekilde ona ulaşabiliyor.

Kaç km mesafeden müşteri alabileceğini görüyor, müşterinin tam olarak nerede beklediğini yani direkt olarak lokasyonu görebiliyor. Adresi bulmak için yollarda dönüp dolaşmasına gerek kalmıyor. Taksiciler, Taksi Rehberi ile her an her yerde yolcu bulabilir. Sadece ana yollardan değil ara sokaklardan da yolcu bulunabilir. Taksicilerin, yolcu bulmak için ana caddeleri boş boş dolaşmalarına artık gerek yok. Bu şekilde taksici, zamandan ve yakıttan tasarruf sağlıyor.

Durak taksicileri için uygulamanın faydaları

Örneğin, havalimanı taksicileri uzaktan müşteri aldığında genellikle aldığı yerden boş döner. İstatistiklere göre havalimanı taksicileri boş döner. Senede bir kez dolu döner. Havalimanı taksicileri uzağa gittiklerinde, tekrar havalimanına gitmek isteyen yolcuları bu sistemle onlara yönlendiriyoruz.

Taksi duraklarına, durak otomasyon sistemi veriyoruz. Bu sistemle, durağa bağlı taksiler takip edilebiliyor. Her bir taksinin anlık olarak harita üzerindeki konumunu, hızını ve doluluk durumunu görebiliyorsunuz. Ayrıca durak otomasyonu üzerinden, durağa telefon eden (akıllı telefon kullanmayan) yolcuları da, taksi durağına yönlendirebiliyorsunuz.

İş yerleri için faydaları

İnsanların sıkça geldiği ofisler, restoranlar, oteller vb. yerler en çok taksi çağrılan mekanlardır. Bu yerler de, Taksi Rehberi uygulamasıyla gün içinde dakikalarca taksi çağırmak ve beklemekle zaman kaybetmeyecek. Tek bir tıkla taksi mekanınıza gelecek.

Bu uygulamada, iş yerleri için bir hesap yaratıyoruz ve onlara özel bir sayfa açıyoruz. Bu sayfadaki butona her tıklandığında, hemen bir taksi adresinize yönlendiriliyor. Çağrılan tüm taksilerin durumlarını, canlı olarak harita üzerinde görebiliyorsunuz.

Bu sistemi kullanmak isteyen taksi durakları nasıl bir yön izlemeli?

Bizimle irtibata geçerek sistemi deneyebilirler. Sistem iki ay ücretsiz. Sadece cihazın depozito ücreti verilerek, sistemi deneyebilirler. Sistemi beğenirlerse, devam edebilirler. Beğenmezlerse iade edebilirler.

Son olarak firmanızın bulunduğu Arı Çekirdek’e ve genç girişimcilere sağladığı imkânlara, diğer genç girişimcilere yol göstermesi açısından değinelim… Bize bunu kısaca anlatır mısınız?

Arı Çekirdek; girişimcilere fikirlerini geliştirebilecekleri, iş kurmak ve yürütmek ile ilgili her şeyi öğrenebilecekleri bir ortam sunuyor. Bir de kamp dönemi boyunca ofislerini kullanıma açıyor. Tek yapmanız gereken Arı Çekirdek’e fikriniz ile katılmak. Arı Çekirdek’in sponsorları, iş ortakları ve akıl hocaları fikirlerin şirketleşmesi, fikri haklarının korunması ve daha nice konuda girişimcilere bir karşılık beklemeden destek veriyor. Teşekkürler Arı Çekirdek!

İTÜ Teknokent- Arı Çekirdek
İTÜ Teknokent- Arı Çekirdek

İTÜ ARI Teknokent ARI Çekirdek kuluçka merkezi programı; bir fikrin projeye/ ürüne/ hizmete dönüşebilmesi için genç girişimcilere, öncelikle araştırmalarını yapabilecekleri altyapı ve üstyapı olanaklarını bir merkez bünyesinde temin etmektedir.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz.

Ülkemizde, daha nice faydalı uygulamaların hayata geçirilmesi dileğiyle…

Biyografiler:

Soldan sağa: M. Fatih Bilgin ve E. Doğuş Yıldız
Soldan sağa: M. Fatih Bilgin ve E. Doğuş Yıldız

M. Fatih Bilgin 

İstanbul’da doğdu. Adnan Menderes Anadolu Lisesi Matematik-Fen bölümü (İngilizce) ve İTÜ, Elektrik Elektronik Fakültesi- Bilgisayar Mühendisliği Lisans Mezunu olan M. Fatih Bilgin, yazılım geliştirme ve bilişim teknolojilerinde 10 yıllık tecrübeye sahip.

Abidos Bilişim Teknolojileri Kurucu Ortaklığı, AirTies Kablosuz İletişim Son Kullanıcı Uygulamaları Ar-Ge Takım Liderliği, ARTI Teknoloji Product & Services Takım Liderliği görevlerinde bulunmuştur.

E. Doğuş Yıldız

Çanakkale’de doğdu. Çanakkale Milli Piyango Anadolu Lisesi Matematik-Fen bölümü (İngilizce) ve İTÜ, Elektrik Elektronik Fakültesi- Bilgisayar Mühendisliği Lisans Mezunu olan E. Doğuş Yılmaz, yazılım geliştirme ve bilişim teknolojilerinde 8 yıllık tecrübeye sahip.

Abidos Bilişim Teknolojileri Kurucu Ortaklığı, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. Danışman Yazılım Mühendisliği ve Bizitek Bilgisayar Yazılım ve İnternet Teknolojileri A.Ş Yazılım Mühendisliği görevlerinde bulunmuştur.

Abidos iletişim bilgileri

Abidos Bilişim Teknolojileri A.Ş.

İTÜ Ayazağa Kampüsü Arı 3, Teknokent Binası

34469 Maslak – İstanbul

Taksi Rehberi web adresi

http://www.taksirehberi.com/tx-musteriler-icin/

Bilgi için mail adresi

bilgi@taksirehberi.com

İstanbul’da doğdu ve İzmir’de büyüdü…Mersin Üniversitesi Seyahat İşletmeciliği, Yakındoğu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunu. İletişim Fakültesi’ni bitirdikten sonra reklam ajanslarında, birçok büyük firma için reklam kampanyaları hazırladı, reklam ve metin yazarlığı yaptı. Bir bilişim firmasında Editörlük yapıyor.Seyahat etmeyi, insanı içsel yolculuklara taşıdığını düşündüğü için seviyor. Bu sebeple fırsat buldukça bir seyyah gibi yolculuk yaparak; gördüklerini ve yaşadıklarını kendi sitesi; Seyyahca'da (www.seyyahca.com) yazarak, insanlarla paylaşmaktan keyif alıyor.Modern dans ve Latin danslarının yanı sıra Psikoloji ve Yaşam Koçluğu eğitimlerine katıldı. Almış olduğu bilgileri, şimdi diğer insanlarla paylaşıyor ve Yaşam Koçluğu eğitimleri veriyor.Doğada olmayı, tarihi yerleri gezmeyi, yolculuk yapmayı, okumayı, öğrenmeyi, araştırmayı, denizi, dansı ve dil öğrenmeyi seviyor.Hayatın, paylaşarak güzelleşeceğini ve anlam kazanacağını düşünüyor.