Kanserle mücadelede en büyük yardımcı: Sosyal destek

Psikolog Zeynep Kaya kanser teşhisi konulan hastalarda ve yakın çevrelerinde bu durumun yaşam krizi olarak algılandığına dikkat çekerek, “Kanseri kabullenmede ve bu hastalıkla mücadelede en büyük yardımcı ise sosyal destek. Araştırmalar da sosyal desteğe sahip hastaların bu hastalıkla mücadelede daha başarılı olduğunu gösteriyor” değerlendirmesini yaptı.

 kanser kadın sosyal destek

Çağımızın hastalığı kansere yakalanan bireylerin bu hastalığı yenmesindeki en büyük yardımcılardan biri de sosyal destek! Kanserin birey ve bireyin yakın çevresi için büyük bir ‘yaşam krizi’ olduğuna dikkat çeken PSYCASE Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık’tan Psikolog Zeynep Kaya, “Kanseri kabullenmede ve bu hastalıkla mücadelede sosyal desteğe sahip hastaların daha başarılı olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıktı. Bu yüzden yeni yaşam sürecinde hastalara çevrelerinden gelecek sosyal destek büyük önem taşıyor” değerlendirmesini yaptı.

Hastalık 5 evreden geçiyor!

Kanser teşhisinin konulmasıyla bireyin felaket duygusu yaşadığını ve hastalık teşhis edildikten sonra ‘İnkâr ve İzolasyon’, ‘Öfke’, ‘Pazarlık’, ‘Depresyon’ ve ‘Kabullenme’ olmak üzere 5 evreden geçtiğini belirten Kaya,  “Ortaya çıkan bu yıpratıcı süreçte birey psikolojik olarak da zorlu bir yola girer. Bireylerde sıklıkla depresyon, anksiyete bozuklukları, post travmatik stres bozuklukları ve deliryum gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bunların yanı sıra psikolojik rahatsızlıklar bağışıklık sistemi gibi vücudun savunma mekanizmalarını zayıflatabilir ve kanserin seyrini olumsuz yönde etkiler” uyarısında bulundu.


kanserli hastalara çözüm sosyal destek

Çözüm için psikoterapiden yararlanılmalı

Yaşanan psikolojik rahatsızlıklar çoğu zaman görmezden gelinme eğiliminde ya da hastalık sürecinde normal olarak kabul edildiği için bireylerin herhangi bir tedavi girişiminde bulunmadığını da hatırlatan Psikolog Zeynep Kaya, bu süreçte psikoterapinin önemini vurguladı.

Kaya şunları söyledi: “Psikoterapi, bu hastalığın bütünleyicisidir. Psikoterapiyle kişide baş etme mekanizmalarının güçlendirilmesi ve uyum kapasitesinin artırılması amaçlanır. Hem birey için hem de bireylerin yakın çevresi için yeni bir yaşam süreci olan kansere uyum sağlamada sosyal destek çok önemlidir. Bireyin sağlık koşullarının bozulması, bunların süreklilik kazanması, stresin giderek artması kişilerin sosyal anlamda daha fazla desteğe gereksinim duymalarına neden olur. Yapılan araştırmalar; özellikle sosyal desteğe sahip kanser hastalarının hastalığa uyum sağlamada daha başarılı olduğunu gösteriyor.”


İlgili yazılar

Pankreas kanseri erkeklerde daha sık rastlanıyor

Talia Joy Castellano Kanserin Rengi Oldu

Buğday çimi ve faydaları: Kanserle mücadelede Laetril


Meme Kanserine Şehirli Kadınlar Daha Sık Yakalanıyor

Kansere İnat Çocuklar Gibi Gülümse!


 

Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.