Kadın cinayetleri ve tecavüze ceza indirimi yapılmayacak

Türkiye’de son 5 yılda işlenen kadın cinayetlerinin sayısı 1134. Kadın cinayetleri ve cinsel taciz konusunda meclise kanun değişikliği teklifi sunuldu. Teklifte sanıklara uygulanan “iyi hal” ve “pişmanlık” gibi ceza indirimlerinin ortadan kaldırılması isteniyor.

kadın cinayetleri tecavüz ceza indirimi pişmanlık iyi hal kravatlı tecavüzcüler taciz

Kadın cinayetleri ve cinsel taciz ülkemizin en önemli sorunlarından biri haline geldi. Bu suçlardan yargılanan sanıkların aldıkları cezalar da en az suçun oluşumu kadar konuşulur oldu. Uygulanan ceza indirimlerine karşı ise toplumda doğal bir tepki söz konusu.

Meclis önümüzdeki günlerde konuyla ilgili bir kanun teklifi görüşecek. Teklifte, kadın cinayeti ve tecavüzden yargılanan sanıklara iyi hal indirimi, pişmanlık gibi ceza indirimlerinin uygulanmaması yer alıyor.


Konuyla ilgili değerlendirme yapan Avukat Cevat Kazma, “Yapılan bir araştırmaya göre ülkemizde son 5 yılda işlenen kadın cinayetlerinin sayısı 1134. Bu kesinlikle azımsanmayacak bir rakam ve bulunduğumuz durumu gayet net açıklıyor. Bu kanun değişikliğine ülkemizin ihtiyacı var.” diye konuştu.

Teklifin, toplumun ceza indirimlerine reaksiyon göstermesinin sonucu olarak ortaya çıktığını belirten Cevat Kazma, “Geçtiğimiz yıllarda Özgecan, Münevver cinayetleri ve geçtiğimiz günlerde Bağdat caddesinde yaşanan tecavüz olayı gibi toplumu derinden sarsan birçok olay var. Bu gibi durumlarda sanığın iyi hal indirimi ve pişmanlık yasasından faydalanarak ceza indirimi alması mümkün olmayacak.” şeklinde konuştu.

Cevat Kazma, teklifin yasalaşması ve gerçek anlamda uygulanmasıyla birlikte kadına yönelik şiddetin önüne geçilebileceğini söyledi.

Avrupa’da Kadın Cinayetlerinde 6. Sıradayız!

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nun Küresel Şiddet Raporu’na göre 2014-2015 yılları arasında işlenen kadın cinayetlerinin en çok gerçekleştiği Avrupa ülkeleri arasında Türkiye 6. sırada yer alıyor. Listede Türkiye’nin önünde yer alan ülkeler ise şöyle; Rusya, Kazakistan, Moldova, Kırgızistan, Gürcistan.

İlgili yazılar

Bağdat Caddesi: Namuslu saatlerinizi ayarlamayı unutmayın!

Kız ört bacaklarını – Oğlum göster amcalara pipini!


Özgecan’dan Sonra


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.