Sundance ödüllü yılın en iyi belgeseli Sonita !f istanbul’da

Önceki gün sona eren Sundance Film Festivali’nde hem jüriden ve hem de seyirciden ödül alarak yılın en iyi belgesellerinden biri olacağını müjdeleyen “Sonita”, Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da gösterilecek.

Sonita sundance film festivali yılın en iyisi

Afgan genç bir kadının zorla evliliğe ve yoksulluğa karşı, müzik yaparak direnmesini konu alan “Sonita”, !f² projesi sayesinde İstanbul’la aynı anda 33 şehir ve 50 farklı noktada sinemaseverlerle buluşacak.

İş Bankası Maximum Kart partnerliğinde 18 Şubat‘ta başlayacak 15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali‘nin Aşk ve Başka Bi’ Dünya Yarışması‘nda jüri karşısına çıkacak olan “Sonita”, önceki gün sona eren Sundance Film Festivali‘nde iki ödül birden kazandı. Sundance’in dünya sinemasından belgeseller bölümünde yarışan ve Büyük Jüri Ödülü’nün yanı sıra Seyirci Ödülü’nü de kazanan film, !f² projesi sayesinde, İstanbul’la aynı anda 33 şehir ve 50 farklı noktada seyirciyle buluşacak.


Rokhsareh Ghaem Maghami‘nin yönettiği ve İran, Almanya ve İsviçre ortak yapımı olan “Sonita”,  Afganistan’dan Tahran’a mülteci olarak girmiş, zorla evlilik ve yoksulluğun dayatıldığı hayata karşı şarkı söyleyerek ayakta durmaya çalışan Sonita Alizadeh adlı genç bir kadının hayatını anlatıyor.

Sonita filmi, Sundance Film Festivalinde yılın en iyi belgeseli seçildi. Sonita, 15. !f istanbul Bağımsız Filmler Festivalinde gösterilecek.
Sonita filmi, Sundance Film Festivalinde yılın en iyi belgeseli seçildi. Sonita, 15. !f istanbul Bağımsız Filmler Festivalinde gösterilecek.

Ödüllü filmler 33 şehirde!

İş Bankası Maximum Kart ve İş’te Üniversiteli partnerliğinde, Mediatriple tarafından sağlanacak dijital altyapıyla ve Anadolu Kültür danışmanlığında yedincisi yapılacak !f², !f İstanbul’un festival salonlarını Türkiye’de 27 şehrin yanı sıra Abu Dis, Girne, Gümrü, Kudüs, Erivan ve Ramallah’a taşıyacak. Festivalin son üç günü olan 26-27-28 Şubat tarihlerinde İstanbul’da gösterilecek 5 film, 33 şehir ve 50 farklı noktada, 15 bin kişiye aynı anda ulaşacak. Gaziantep’te 7, Şanlıurfa’da 2 farklı noktada da Arapça altyazıyla Suriyeli mültecilere özel gösterimler gerçekleşecek. Gösterimlerin ardından İstanbul’da yönetmenlerle yapılacak söyleşiler internet üzerinden canlı yayınlanacak ve bu şehirlerdeki katılımcılar da sohbeti izleyip, yönetmenlere soru sorabilecek.

Ön satışlar 5 Şubat’ta başlıyor!

15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali‘nin biletleri 5-7 Şubat tarihlerinde İstanbul için, 19 – 21 Şubat tarihlerinde de Ankara ve İzmir için biletix’te % 10 indirimle ön satışa çıkacak. Bu yıl festival biletleri biletix‘ten ve sinema gişelerinden satın alınabilecek. Festivalde İş Bankası Maximum Kart sahiplerine özel olarak hazırlanan “Maximum Film” ve “Maximum Müzik” paketleri ile biletlerde % 50 indirim ayrıcalığı sunulacak. İş Bankası Maximum Kart sahipleri, “Maximum Film” paketiyle en az 4, en fazla 20 adet festival sinema biletini, “Maximum Müzik” paketiyle ise en az 2, en fazla 6 adet parti biletini %50 indirimle satın alabilecekler. Paket almayı tercih etmeyen İş Bankası Maximum Kart sahipleri için de film ve parti biletlerinde ön satışta %20 indirim ayrıcalığı sunulacak.


İş Bankası Maximum Kart partnerliğinde ve Mars Cinema Group ortaklığında yapılacak 15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, 18 Şubat‘ta İstanbul’da başlayacak ve 3 Mart‘ta Ankara’ya ve İzmir’e uğrayarak 6 Mart‘ta 15. yaş yolculuğunu tamamlayacak.

İlgili yazılar

 

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali programı açıklandı!

Sanatın ikonları !f istanbul’da buluşuyor


Bağlar: Türkiye’den yılın en iyi aktivist belgesel adayı