35. İstanbul Film Festivali’nin ilk iki filmi belli oldu

İstanbul Film Festivali, 35. yılında da dünya sinemasının en yeni örneklerinden kült yapıtlara, Türkiye sinemasının en yenilerinden klasiklere, yeni keşiflerden başyapıtlara, gizli hazinelerden iz bırakan filmlere, zengin programını izleyicilere sunmaya devam ediyor.

35. İstanbul Film Festivali'nin ilk iki filmi

35. İstanbul Film Festivali başlıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl on ikinci kez Akbank’ın desteğiyle gerçekleştirilen 35. İstanbul Film Festivali’nin yarışma heyecanı bu yıl festivalin ilk gününden başladı. Jüri ve izleyici karşısına çıkacak filmlere ödülleri, 15 Nisan Cuma akşamı Uniq Hall, Uniq İstanbul’da düzenlenecek Ödül Töreni’nde açıklanacak.

Festival programında 187 uzun metrajlı, 10 kısa ve 24 deneysel film yer alıyor. Festival, 25 bölümde 62 ülkeden 223 yönetmenin toplam 221 filminin gösteriminin yanı sıra konuk sinemacıların katılacağı söyleşilerden sinema derslerine, konserlerden özel etkinliklere sinemayla dolu günler yaşatacak.


35. İstanbul Film Festivali’nin, 14 Mart Pazartesi akşamı Soho House İstanbul’da gerçekleştirilmesi planlanan basın toplantısı, Ankara’da yaşanan terör saldırısı nedeniyle iptal edilmişti. Üzüntülerini dile getiren İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil ve İstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayan, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifa dileklerini ilettiler.


İstanbul Film Festivali 7 Nisan’da başlıyor

Festival programından ilk iki film belli oldu

35. İstanbul Film Festivali'nin ilk iki filmi

Festival programından ilk iki film belli oldu. Büyülü gerçekliğe doğru kayan, insanlarla hayvanlar arasındaki ilişkiyi incelikle aktaran Boi Neon / Neon Bull, Venedik ve ardından Toronto film festivallerinde prömiyerini yaptı; Venedik, Rio, Nantes, Hamburg, Marakeş film festivallerinde ödüller kazandı. Yönetmen Gabriel Mascaro‘nun ikinci filmi Neon Bull, eleştirmenlere göre “eşsiz bir mücevher”, izleyicilere göre “sihirli, rüya gibi; bir ülkeyi görmenin, film izlemenin yepyeni bir yolu”.

35. İstanbul Film Festivali'nin ilk iki filmi

Attenberg filminin yönetmeni Atina Rachel Tsangari’nin bol ödüllü ve olaylı son filmi de İstanbul Film Festivali’nde. Londra, Selanik ve Saraybosna festivallerinden ödüllerle dönen Şövalye (Chevalier), İndiewire tarafından da yılın en iyi dağıtılmamış filmi seçildi.


Yunanlı kadın yönetmen Tsangari’nin erkek dünyasını ti’ye aldığı film Ege Denizi’nde bir teknede tatile çıkan 6 erkek arkadaşın “içimizden en “erkek” hangimiz” oyununu oynamaya karar vermeleriyle başlıyor. Aralarında ünlü Yunanlı şarkıcı Sakis’in de olduğu, sadece erkeklerden oluşan oyuncu kadrosuna, Saraybosna Film Festivalinde toplu halde en iyi oyuncu ödülü kazandıran Şövalye, Nisan’da İstanbul seyircisiyle buluşacak.

Astrofun Fest: Dünyanın ve Türkiye’nin ilk Astroloji festivali