İtalyan adam kafa travmasından sonra Fransız olarak uyandı

50 yaşında bir İtalyan, kafasını çarpıp uyandıktan sonra Fransızca konuşmaya ve bir Fransız gibi yaşamaya başladı. Dünyada bu vakaya sahip en az 60 kişi olduğu ortaya çıktı. Bilim dünyası açıklayamıyor.

İtalyan adam kafa travmasından sonra Fransız olarak uyandı

Discover bilim dergisinin haberine göre İtalya’da doğup büyüyen ve ismi açıklanmayan adam, kafa travmasından uyandıktan sonra doğal bir şekilde anadili gibi Fransızca konuşmaya başladı. Fransızca dergiler okuyan, Fransa’ya özgü yemekler yiyen, Fransız filmleri izleyen adamı etrafındaki herkes şaşkınlıkla izliyor.

Edinburgh Üniversitesi‘ndeki bir çalışmaya konu olan adamın 20’li yaşlarında kısa bir dönem Fransız kadın ile sevgili olduğunu ve Fransızcayı sadece lisede öğrendiğini çok uzun yıllardır da konuşmadığı öğrenildi. Etrafındakiler Fransızca konuşmasını anlamadığında ise hiç şaşırmadığı ve yine Fransızca konuşmaya devam ettiği ortaya çıktı.


Uyuyamıyor, sürekli hayaller görüyor

Tabii ki adamın kafa travmasından sonra yaşadığı tek sorun Fransız olarak hayatına devam etmesi değil. Aynı zamanda delüzyonlar görüyor, uyku bozukluğu yaşıyor ve “joie de vivre” yani yaşam enerjisi olarak ifade ettiği yerinde duramama hali gibi sorunlar yaşıyor.

Mantıksız davranışları var

50 yaşındaki hastanın ayrıca alışveriş gibi durumlarda da zaman zaman mantıksız davrandığı 2 askı alacakken 70 askı almak gibi tuhaf hareketler yaptığı öğrenildi. Dünyada şu ana kadar kafa travmasından sonra farklı bir dilde konuşarak uyanan 60 hasta olduğu ortaya çıktı. (Discover Magazine)

Pilot: Akıllı tercüman kulaklık, dünyada bir ilk!

11 adımda mükemmel İngilizce sunum nasıl yapılır?

İnsana dair açıklanamayan gizemler

Açıklanamayan Doğa Olayları


Parapsikoloji ve sözdebilim