Kadınlar giderek erkekleşiyor mu?

Son dönemde sosyal medya hesaplarında bazı ünlülerin paylaştığı ab crack görselleri yeni bir tartışmayı gündeme getirdi: Kadınlar neden kaslı vücut istiyorlar? 

Son dönemlerde sosyal medya hesaplarında bazı ünlülerin paylaştığı ab crack görselleri yeni bir tartışmayı gündeme getirdi: Kadınlar neden kaslı vücut istiyorlar?

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Cihantimur abcrack, karın kası ve kaslı bir vücuda sahip olmaya çalışan kadınları anlattı.

Giderek daha kaslı bir vücuda sahip olmaya çalışan kadınlar en fazla karın kası çalışmaları yapıyorlar. Karın kasına ek olarak ab crack yani iki göğüs arasından başlayarak mide boyunca oluşan çukurluk için spor salonlarını dolduran kadınları görüyoruz. Manken Emily Ratajkowski’nin paylaştığı karın kası ve ab crack görüntülü vücudu ise, kadınların idolü haline geldi.


Konu tamamen imaj meselesi

Karın kası estetiğini son 3-4 senedir çoğunlukla erkek hastalarımıza uyguluyor ve son derece başarılı geri dönüşler alıyoruz. Arada karın kası estetiğini talep eden, üstelik spor da yapan bayan hastalarımız da oluyordu. Fakat son dönemlerde kadın hastaların sayısı oldukça arttı. Bir de buna sosyal medyada boy gösteren ab crack görselleri eklenince, karın kasına ek olarak mide boyunca çukur hat şeklinde uygulamalar da yapmaya başladık. Kaslı vücut her zaman istenen ve estetik dışı olmayan bir görüntüdür aslında fakat kadın bedeninin her zaman yuvarlak hatlı, zarif ve gerektiği kadar yağlı olması sevilmiştir.

Yeni trend alarmı: Kadınlarda karın kası

Çünkü kadın zarafeti temsil eder, annedir, yumuşaktır, anlayışlıdır. Bedeniyle değil, aklıyla savaşır, yener. Fakat günümüz dünyasında artan çalışan kadın sayısı, erkeklerden farkı olmaksızın her sektörde iş gücü potansiyeline sahip olmaları, kadınları da güçlü gözükmeye itiyor. Kısaca bir imaj meselesi diyebiliriz buna. Güçlü gözükme konusu da kaslı ve enerjik bir bedenden geçiyor. Bu sebeple spor yapan, enerjik gözükmeye çalışan, karın kası ve ab crack isteyen bayanların sayısı bu sebeple arttı.


Aslında kadınlar erkekleşmiyor, tek dertleri estetik bir beden içinde, canlı, enerjik, güçlü, istikrarlı ve yenilmez gözükmek.

Dr. Cihantimur: Bakın bana gelen hastalarım çoğu zaten spor yapan ama bir türlü istedikleri görüntüye karın kaslarında ulaşamayan kadınlar. Ab crack ve karın kası son derece istikrarlı bir beslenme düzeni, egzersiz ve antrenman disiplini ister. Yıllarca spor yapmak ve bu disiplini korumak gerekir.

Fit ve güzel bir vücut için 9 püf nokta

Estetik cerrahi bu konuda son derece pratik bir çözüm sağlıyor. Spor yapmaya vakit bulamayanlar ve karın kasına yönelik egzersizlerden cevap alamayanlar bayanlar, 1 saat içinde karın kası estetiği ile fit bir görüntüye kavuşabiliyorlar.

Karın kası ve ab crack nasıl yapılıyor?


“Hepimizin karın, göbek bölgesinde kas var. Fakat üzerine binen yağ tabakası yüzünden ve tabii kaslar çalıştırılmamışsa belirgin şekilde durmazlar. Karın kası estetiğinde amacımız bu kasların üzerindeki yağlara, kas şekli vermektir. Kullandığımız teknik liposculpture metodudur. Kasların hemen kıvrım yerleri üzerine gelen yağ birikimini inceltiyoruz. Bu şekliyle kaslı bir görünüm oluşuyor. Ab crack görüntüsü için de aynı şekilde mide üstüne gelen bölgeye uygulama yapıyoruz” diyen Cihantimur, kişilere istedikleri oranlarda karın kası ve ab crack görüntüsü verebildiklerini söyledi.

Kaslı atletik ve fit bir vücut için su tüketmek neden önemli?

Yağ oranı neden kilodan daha önemli?

Erkekler mükemmel karın kasları için neler yapmalı?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.