Kürtaj olan kadınlarda intihar eğilimi artıyor

Amerika, İngiltere ve Hollanda’da yapılan bilimsel araştırmalarda gebeliği kürtaj ile sonlanan kadınlarda intihar eğiliminin arttığı ortaya çıktı. Gebeliğin devamı ise annelik içgüdüsüyle intihar olasılığını azaltıyor.

Kürtaj olan kadınlarda intihar eğilimi artıyor

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, kadınları yakından ilgilendiren araştırmalar hakkında şu bilgileri verdi:

Finlandiya’da yapılan çalışma, kürtaj olan kadınlar arasında intihar nedeniyle ölümlerin 6 kat arttığını açığa çıkardı.

İngiltere’de 408 bin kadını kapsayan bir çalışma da benzer sonuçlar alınmıştır.

Amerika’da yapılan bir çalışmada ise, düşük gelir nedeniyle isteğe bağlı kürtaj yaptırmak zorunda kalan 173 bin 279 kadının tıbbi kayıtları incelenmiştir. Bu kadınlar arasında intihar oranı, 4 yıl sonra incelendiğinde, doğum yapanlara göre yüzde 160 daha yüksek bulunmuştur.

O tarihlerde intihar ediyorlar

kürtaj olan kadınlarda intihar eğilimi

Pek çok vakada intihara teşebbüş ya da intihar olayı, kürtajın yıldönümünde veya olası doğum tarihinde meydana geliyor. Kürtaj ve yıldönümü ilişkisi genç kızlar arasında daha sık gerçekleşiyor. Gerçekten de gençler arasında ‘kürtaj yaptırma’ daha sık olup intihar açısından da risk daha fazladır. Kadınlarda ise, intihara meyil daha önce psikolojik sorunları olanlarda veya önceden intihar girişiminde bulunanlarda artış gösteriyor.

Kürtajdan sonra oluşan duygusal travma, alkol kullanımına ve ilaç bağımlılığına da yol açıyor.

Kadınların genellikle, kaybın getirdiği kederli ve sancılı bir süreçle mücadele etmek zorunda kaldığını belirten Op. Dr. Betül Görgen, ‘kürtaj’ olan kadınların yalnız bırakılmayarak gerekirse profesyonel yardım almaları için yönlendirilmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

‘Kürtaj yasal’ ancak yapacak devlet hastanesi yok gibi!

Hayat Sende Derneği: Yurtlardaki gençlerin intiharları son bulsun!

Acımasız toplumsal yargılar intihar eğilimini artırıyor!