IŞİD Reina saldırısını üstlendi, işte teröristin en net fotoğrafı

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Reina saldırısının ‘askerlerinden biri tarafından gerçekleştirildiğini’ açıkladı. Ortaköy’de, yeni yılın ilk saatlerinde, Reina gece kulübüne saldırı düzenleyen kişiye ait polisin elindeki en net fotoğrafı ortaya çıktı.

IŞİD Reina saldırısını üstlendi, işte teröristin en net fotoğrafı

Türkiye ‘Hıristiyanların koruyucusu’

BBC Türkçe’nin haberleştirdiği IŞİD’den yapılan yazılı açıklamada, Türkiye ‘Hıristiyanların koruyucusu’ olarak tanımlandı ve ‘Türkiye’nin askeri operasyonları devam ettikçe saldırıların da süreceği’ ifade edildi.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kaçan saldırganın güvenlik kameraları görüntülerinden elde ettiği fotoğrafı basın mensuplarıyla paylaştı. Saldırganın kimliğini tespit etmek için çalışmalar sürdürülüyor.


Reina saldırısının faili aranıyor

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul Ortaköy’deki gece kulübü Reina’ya yılbaşı kutlamaları sırasında düzenlenen ve en az 39 kişinin yaşamını yitirdiği silahlı saldırının failini arama çalışmalarının sürdüğünü açıkladı.

İstanbul’da bazı yaralıları ziyaretinin ardından gazetecilere açıklama yapan Yıldırım, saldırganın silahını olay yerinde bıraktığını ve kargaşadan yararlanarak uzaklaştığını söyledi.

Başbakan Yıldırım saldırıyla ilgili elde edilen bilgileri aktarırken, “Silahını çekerek kapıdaki korumaları ve bir polisimizi şehit ediyor. Daha sonra da içeri girerek, rastgele her tarafa kurşun yağdırmak suretiyle bu kadar insanımızın ölümüne vesile oluyor, ölümünü gerçekleştiriyor. Daha sonra silahını olay yerinde bırakıp, kargaşadan yararlanarak olay yerinden uzaklaşıyor. Bütün ihtimaller değerlendiriliyor” dedi.

Yıldırım ayrıca, saldırganın Noel Baba kostümü giydiği iddialarının da doğru olmadığını belirtti.

Saldırganın ‘en net fotoğrafı’

Silahını olay yerinde bırakarak kaçan saldırganı bulmak amacıyla başlatılan operasyon devam ediyor.

Doğan Haber Ajansı (DHA), ‘saldırıyı düzenleyen kişiye ait polisin elindeki en net fotoğraf’ diyerek bir güvenlik kamerası görüntüsü paylaştı.


DHA, fotoğrafın emniyet tarafından basınla paylaşıldığını aktardı.

Saldırganın kimliğiyle ilgili henüz net bir bilgi bulunmuyor.

Hayatını kaybedenlerin kimlikleri

AA muhabirinin Adalet Bakanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre, saldırıda yaşamını yitirenlerin kimliklerinin belirlenmesi çalışması bir kişi hariç tamamlandı.

Bu kapsamda kimlikleri tespit edilen, biri Irak, 11’i Türk, biri ise hem Türk hem Belçika vatandaşı olan 13 kişinin cenazesi, Adli Tıp Kurumundaki otopsi ve kimlik tespit işlemlerinin tamamlanmasının ardından ailelerine teslim edildi.

Otopsi işlemleri sona erip kimliği belirlenen 25 yabancı uyruklunun cenazesinin ise ailelerinin Türkiye’ye gelmesinin ardından yarın teslim edileceği belirtildi.

Bunlardan 7’sinin Suudi Arabistan, 3’ünün Lübnan, 2’şer kişisinin Tunus, Hindistan, Fas, Ürdün ve Irak, birer kişisinin ise Kuveyt, Kanada, İsrail, Suriye ve Rusya Federasyonu vatandaşı olduğu belirlendi.


Saldırıda yaşamını yitiren bir kişinin kimlik tespit çalışmaları ise sürüyor.

Reina’da silahlı saldırı: 39 ölü, 65 yaralı

Reina saldırısı ne mesaj vermek istiyor?

Yan komşum potansiyel bir terörist