Meta Akkuş’un ikinci kitabı: Abrakadabra

İlk kitabını kısa bir süre önce çıkaran, Türkiye’den yetişen ender uluslararası kadın yönetmenlerden biri olan Meta Akkuş’un ikinci kitabı “Abrakadabra” da kitapçılarda. Akkuş’un kendi yaşadıklarından esinlenerek kaleme aldığı bu kitap “kişisel gelişim” kategorisinde yer alıyor. Akkuş şu an Mardin’de ilk uzun metrajlı filmini çekiyor.

Meta Akkuş ikinci kitabı: Abrakadabra
Meta Akkuş’un ikinci kitabı: Abrakadabra

“Nefes alamaz haldeydim. Dışarıdan bakıldığında çok şey başarmış, örnek alınacak genç bir kadındım ama aslında sahip olduklarım bana sahip olmuştu; mutsuzdum. Ben bu dünyaya kadın olmak, evlenmek, iş yapmak, para kazanıp kira ödemek için gelmiş olamazdım. Bir çıkış yolu bulmam şarttı. İstanbul’da veya başka bir şehirde olmam bişey değiştirmiyordu; nereye gidersem gideyim kendi kafamı, hislerimi ve düşünce mekanizmamı da beraber götürüyordum. Beni mutsuz kılanın bunların olduğunu fark ettim ve kendimi inceleyip beni mutsuz ve çıkmazda hissettiren tüm fikirlerimi yıkmaya karar verdim.

Abrakadabra, bana sandığım şeylerin gerçeğim olduğuna inandıran ve onların değişmez olduklarını söyleyen bilincimi terbiye etme arzumdan meydana çıkan bir kitaptır. Özümü bulmak için inançlarımı tek tek sorguladığım, hislerimin ve düşüncelerimin yaratım gücüne şahit olduğum sürecin kısa ama etkili bir özetidir. Tabulaştırdığım ve sorgusuz sualsiz benimseyerek etrafıma ördüğüm bu duvarı ve inançlarımı kırma yolculuğum, gerçek özgürlüğe kavuşma hikayemdir. “Abrakadabra” bir farkındalık ve tevekkül kitabıdır.”Meta Akkuş kimdir?

Fotoğraf: Tim Robinson

Paris College Berang’de orta ve lise eğitimiyle paralel tiyatro ve oyunculuk dersleri gördü. Lise son sınıfta ilk tiyatro oyununu yazıp yönetti. Londra’da Sinema okudu. Daha sonra kısa metraj, video klip ve reklam yönetmenliği yapmaya başladı.


Dünyaca ünlü Chanel, Evian, Calvin Klein, Mini Roma ve BMW gibi firmaların reklam filmlerini, Kıraç, Gece Yolcuları ve Levent Yüksel gibi şarkıcılara video klip çekti. Yaptığı kısa filmlerle birçok ödül aldı. İlk kitabı Aşktan Ötürü’yü geçen yıl çıkartan yönetmen şu an doğum yeri olan Mardin’de başrollerini Altan Erkekli ve Vildan Atasever’in paylaştığı “Bir dilek tut” filmini çekiyor. Önümüzdeki yılın başında vizyona girecek film dileklerin nasıl gerçekleştiğini merak eden bir çocuğun yolculuğunu anlatıyor.

‘Meta Akkuş ve Aşktan Ötürü: Genç bir kadının biriktirdikleri’


1974 Ankara doğumlu ama 2 yaşından beri Istanbullu. Çocukluk ve gençliği cimnastik ve dans çalışmalarıyla geçti. 2000 yılından beri yoga yapıyor. 2002 yılında evlenip yurtdışına yerleşti ama bir ayağı hep Istanbul'da oldu. Çocuklardan sonra, Norveç'te hayalindeki işin eğitimini alma fırsatı geçti eline. Trondheim Üniversitesi'nde Medya Bilimi ve Görsel Kültür dalında lisans ve yüksek lisans okudu. İki yıl Zürih, 10 yıl Trondheim'da yaşadıktan sonra 2014 yazında eşinin memleketi Almanya'ya yerleşti. Şİmdi iki oğlu ve eşi ile sakin bir hayat sürmekte, ve Türkiye'nin Gezi Gençleri'nce yönetileceği çağdaş bir ülke olduğu hayalini kurmakta. // ENGLISH: Born in Ankara in 1974, moved to Istanbul at age 2. Spent lots of time with gymnastic and contemporary dance at early ages. since 2000 practices rather yoga. Married to a German in 2002 and move to Zurich. Later lived 10 years in Norway/Trondheim and eventually settled down in Germany. Studied Media Science in Trondheim and finished master degree in 2012. Has two sons. Looking forward to the days that Turkey is eventually led democratically by the Gezi youth.