Yeni yıla mutlu ve huzurlu girmek için 10 öneri

Her yıl olduğu gibi bu yıl da birçok insan yeni yılda mutlu ve huzurlu bir hayat sürmenin yollarını arıyor. Yılın son günü dilekler dileniyor; hayaller kuruluyor ve bir sonraki yıla sınırsız beklenti ile giriliyor.

Yeni yıla mutlu ve huzurlu girmenin 10 yolu
Yeni yıla mutlu ve huzurlu girmenin 10 yolu

Yeni yıla mutlu ve huzurlu girmek için 10 öneri:

Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Selin Karabulut, beklentileri azaltıp ertelemeden harekete geçirmenin önemine değinerek, yeni yılı mutlu ve huzurlu geçirmenin püf noktalarını sıraladı.

1- Şikayet etmekten, söylenmekten vazgeçin.

“Sorunu çözebilmek için benim bir etkim olur mu, ben neler yapabilirim?” diye düşünün ve sorunlarınızı çözmeyi ertelemeyin.

2- Mantıklı adımlar atın

Daha sağlıklı yaşayabilmek adına rasyonel adımlar atın. Sağlıklı beslenmeye özen gösterin ve vakit buldukça egzersizler yapın.

3- Kötü alışkanlıkları bırakın

Kötü alışkanlıklarınızı geride bıraktığınız bir yıl olsun. Örneğin, sigarayı bırakın. Sağlığınızı, zihninizi ve cebinizi ele geçiren sigara esaretine bir son verin.

4- Kendinize daha çok vakit ayırın

Hayata bir defa geliyorsunuz, onu başkaları adına ipotek etmekten vazgeçin. Yapmaktan keyif aldığınız işlere zaman yaratın. Özellikle zamanınızı çalan, sizi yoran ve ele geçiren şeyler için artık vakit harcamayın.

5- Mutluluk paylaştıkça çoğalır

Sevginizi, mutluluğunuzu ve neşenizi çevrenizdekilerle paylaşın. Onları önemsediğinizi her fırsatta dile getirmeye, iyi ve kötü günde yanlarında olmaya özen gösterin.

6- Hedefler belirleyin

Hedefler belirleyin ve o hedefleri gerçekleştirebilmek adına kısa ve uzun vadeli planlar yapın. Hedeflerinizi ertelememeye dikkat edin.

7- Hayatınızı özgür yaşayın

Klişelerden uzak durun, klişelerin hayatınızı yönlendirmesine izin vermeyin.

8- Harekete geçin

Uzun zamandır ertelediğiniz işleri yapmak için harekete geçin. Ertelemeden ve üşenmeden bu işleri azaltmaya çalışın. Zamanınızı iyi yönetmek, ertelediğiniz işleri hayata geçirmenizi kolaylaştırabilir.

9- Sevmekten korkmayın!

Eşler arasındaki en temel sorunların sevgiyle ve sevmeyle çözülebileceğini unutmayın.

10- Çocuklarınıza özgüven aşılayın

Çocuklarınıza keşfetmeleri, denemeleri için fırsatlar yaratın. Hayatlarının sizin onlara sunduğunuzdan çok daha farklı olabileceğini unutmayın.

Yılbaşı tatili için gidilebilecek en ucuz ülkeler listesi