İflasa sürüklenen Simit Sarayı’nın yüzde 51’ini Ziraat Girişim alıyor

Aldığı teşviklerin yanı sıra kullandığı kredileri de bir türlü ödeyemeyerek iflasa doğru sürüklenen Simit Sarayı’nı, Ziraat Bankası adeta ipten aldı. Ziraat Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı (ZGSYO), Simit Sarayı’nın yüzde 51 hisessini almak için Rekabet Kurulu’na başvuru yaptı.

Ziraat Girişim, Simit Sarayı iflasını kurtarmak için yüzde 51 hissesini aldı

Ziraat Girişim, Simit Sarayı’nın yüzde 51’ini alıyor.

New York ve Londra gibi dünyanın merkezi olan şehirlerinde devletten aldığı teşviklerle mağazalar açan Simit Sarayı, başarısızlığının faturasını yine devlete ödetti.

Sokak simidini kurumsallaştırarak dünya pazarına açmayı hedefleyerek 2002 yılında kurulan Simit Sarayı; yurt dışında Amerika, İngiltere, Dubai, Sırbistan ve Suudi Arabistan gibi ülkelerde birçok mağaza açtı.

Devletten teşvik alarak açılan şehirlerin en işlek yerlerinde yüksek kiralarla açılan mağazalar, istenilen düzeyde cirolara ulaşamadı ve şirket her geçen gün ekonomik krize doğru sürüklendi.

Aldığı teşviklerin yanı sıra kullandığı kredileri de bir türlü ödeyemeyerek iflasa doğru sürüklenen Simit Sarayı’nı, Ziraat Bankası adeta ipten aldı.

Rekabet Kurulu’na başvuran Ziraat Bankası, Simit Sarayı’nın yüzde 51 hissesini devralacak.

Amerika’ya 500 mağaza, Londra’ya 100 mağaza

2012 yılından sonra yurt dışına açılan Simit Sarayı’nın patronu Abdullah Kavukcu, hedefinin Amerika’ya 500 mağaza açmak olduğunu söylemişti. Kavukcu, 2018 yılında yaptığı açıklamada ise Londra’da 22 mağazalarının olduğunu bu sayısı 100’e çıkarmayı hedeflediklerini söylemişti. Simit Sarayı’nın Cezayir’deki hedef ise 50 mağazaydı.

Ziraat, Simit Sarayı’nı kurtarmak için düğmeye bastı: Yüzde 51’ini alıyor.

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, işlem kapsamında mevcut hissedarlar arasında yapılacak hisse devirleri ile Simit Sarayı sermayesini temsil eden payların yaklaşık 20.7 milyon adedi Kavukçu Yapı tarafından Ziraat Girişim Sermayesi’ne devredilecek.

Eşzamanlı olarak sermaye artırımına ilişkin yapılacak genel kurul sonucunda Ziraat Girişim ihraç edilecek emisyon primli payları iktisap etmek suretiyle Simit Sarayı’nın sermayesindeki payların toplam yüzde 51’ini elde etmiş olacak.

Ziraat Bankası, Ziraat Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş’nin (Ziraat GSYO), yüzde 100 hissesinin sahibi konumunda bulunuyor.

TEMSA ekonomik sıkıntıda: Otobüs üretimi durduruldu!