Elon Musk’ın açıklaması sonrası Bitcoin (BTC) fiyatında hareketlilik

Kripto para konusunda son dönemdeki açıklamalarıyla uluslararası gündeme oturan Elon Musk, şirketin araç satışlarında Bitcoin kullanmayı askıya aldığını duyurdu. Açıklamanın ardından BTC fiyatında çok hızlı düşüş görüldü.

bitcoin btc

Dünyanın en zengin insanlarından biri olan ve SpaceX ile Tesla’yı yöneten Elon Musk’tan yeni bir hamle geldi. Son dönemde kripto para konusunu dilinden düşürmeyen ve sık sık bu para biriminin geleceğin para birimi olacağını söyleyen Musk’ın şirketi Tesla dikkat çekici bir karar aldı.

Daha önce Bitcoin ile Tesla araçlarını satın almaya yeşil ışık yakan Elon Musk, bu adımını askıya alma kararı aldığını Twitter üzerinden duyurdu. Milyonlarca takipçisi olan Musk, “Bitcoin üretirken kullanılan fosil yakıtların ve özellikle kömürün hızla artması endişe yarattı. Dolayısıyla Bitcoin kullanarak otomobil ve araç satın alma uygulamamızı askıya aldık” dedi.


“Tekrar başlayacağız ama…”

Musk’ın bu mesajından sonra Bitcoin’in değeri yüzde 5 düştü. Musk, “Şirket Bitcoin satmıyor ve kripto parayı bir alışveriş sürecinde kullanmaya devam edecektir. Fakat bunun için kripto para üretiminin daha sürdürülebilir enerji ile çalışması gerekmektedir” dedi.

Tesla, bu yıl ABD’de araçlarının kripto para kullanılarak satın alınmasına başlamış ve şirket 1.5 milyar dolarlık kripto para satın alarak büyük bir riske girmişti.

Kripto para üretiminin doğaya verdiği zarar halen bilinmiyor. Birbirinden bağımsız bilgisayarların oluşturduğu bir ağ tarafından üretilen kripto paralar yoğun enerji kullanan karmaşık bir matematik formülünün çözümünde ortaya çıkıyor. Dolayısıyla da kripto para üretimi sırasında çok ciddi bir enerji kullanılıyor.

Uzmanlar bu enerjinin doğaya verdiği zararı incelemeye devam ederken bu durumun büyük bir doğa felaketi yaratacağını öngörüyor.

Elon Musk’ın açıklaması sonrası Bitcoin fiyatında hareketlilik

Tesla’nın Üst Yöneticisi Elon Musk, şirketin araç satışlarında Bitcoin kullanmayı askıya aldığını duyurdu. Musk’ın açıklamasının ardından Bitcoin fiyatında düşüş görüldü.


bahis bitcoin

Milyarder iş adamı Elon Musk, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Bitcoin madenciliği ve işlemleri için fosil yakıtların, özellikle en kötü emisyona sahip kömürün hızla artan kullanımı konusunda endişeli olduklarını belirtti.

Tesla’nın araç satışlarında Bitcoin kullanımını askıya aldığını kaydeden Musk, “Kripto para biriminin birçok düzeyde gelecek vaat eden bir fikir olduğuna inanıyoruz ancak bunun çevre için büyük bir bedeli olamaz.” ifadesini kullandı.

Musk, Tesla’nın herhangi bir Bitcoin satmayacağını belirterek, madenciliği daha sürdürülebilir hale gelir gelmez bunu işlemler için kullanmayı planladıklarını aktardı.

Elon Musk, Bitcoin için harcanan enerjinin yüzde 1’inden daha azını kullanan diğer kripto para birimlerini de gözden geçirdiklerini kaydetti.

Bitcoin (BTC) önce düştü, sonra yükseldi

Musk’ın konuya ilişkin paylaşımının ardından Bitcoin fiyatı 58 bin dolar seviyesinden 46 bin dolar bandına kadar gerilerken, TSİ 04.00 sularında yeniden 50 bin bandına yükseldi.


ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla, 8 Şubat’ta 1,5 milyar dolarlık varlığını Bitcoin’e yatırdığını duyurmuştu. Şirket, yakın gelecekte ödeme türü olarak Bitcoin’i kabul etmeye başlayacağını bildirmişti.

Dolar endeksi, ASELS ve USDTRY grafik yorumları: Bayram ardı beklentileri