Depresyonu azaltan yiyecekler

Depresyonu azaltan yiyecekler hangileri? Genetik yatkınlıklar sebebiyle olabildiği gibi çevresel faktörlerin de neden olduğu depresyonda, beslenmemiz de etkili rol oynuyor. Yapılan birtakım çalışmalar, bazı besin eksikliklerinin ya da sağlıksız beslenme tarzının depresyona neden olabildiğini ancak doğru beslenme programıyla belirtilerin gerilediğini kanıtlanıyor.

Depresyonu azaltan yiyecekler

Depresyonu azaltan yiyecekler neler?

Sofra/Compass Group Türkiye Ülke Diyetisyeni Emel Terzioğlu Arslan, 9 beslenme kuralına uyarak depresyon riskinin azaltılabileceğini ve ruh halinin iyileştirilebileceğini belirtiyor.


İçinde bulunduğumuz yaşam koşulları, yoğun şehir ve iş hayatı gibi faktörler, günümüzde birçok kişinin depresyonla yüzleşmesine neden oluyor. Bununla birlikte yediğimiz besinlerin de ruh halimiz ve mutluluk seviyemiz üzerindeki etkileri de oldukça fazla. Sağlıklı beslenmenin depresyona çare olduğunu belirten Diyetisyen Emel Terzioğlu Arslan şu bilgileri paylaştı:

Kişilerin hayatlarında yaşadıkları olumsuzluklar, yeme alışkanlıklarını ciddi anlamda etkiliyor. Ayrılık, aldatılma, kayıp, işsizlik gibi yaşanan pek çok olumsuz durum, kişide ciddi anlamda bir boşluk yaratıyor. Bu boşluk duygusuyla baş edememek de kişiyi yemek yemeye itiyor. Ancak yanlış beslenme alışkanlıkları kişinin depresyon riskini artıyor.

Yapılan bir çalışmada, orta ve ağır şiddette depresyonu olan bir grup kişiye, diyetisyen danışmanlığı ile 12 hafta boyunca, işlenmiş(rafine), paketlenmiş, kızarmış ve tatlı gıdaların bulunmadığı özel bir diyet programı uygulanıyor.

Diyete uyan kişilerin depresyon belirtilerinde diğer gruplara göre belirgin gerileme olurken, grubun %32’sinin iyileştiği yani artık depresyon kriterleri karşılamadığı tespit ediliyor. Çalışmada da görüldüğü gibi, doğru bir beslenme modeli ile depresyon riskini azaltmak ve ruh halini düzeltmek mümkün.

Depresyonu azaltan yiyecekler: Ruh halimizi düzeltmek için nasıl beslenmeliyiz?

mutluluk beslenme

• Düzenli bir şekilde çiğ/taze sebze ve meyve tüketerek depresyon seviyesinde azalma sağlayabilirsiniz.

• Balık, hindi, tavuk, yumurta ve kuru baklagiller gibi az yağlı protein kaynakları, mutluluk hormonu olan serotonin üretimine destek olarak mutluluk seviyesini artırır.


• Bulgur, kinoa, karabuğday, yulaf, çok tahıllı ekmekler gibi lif içeriği yüksek olan sağlıklı karbonhidratlar da serotonin seviyesini artırarak depresyon riskini azaltır.

Avokado, fındık, badem, kaju, ceviz gibi çiğ yağlı tohumlar, omega 3 ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar da mutluluk seviyesini artırır.

• Melisa, papatya, lavanta, sarı kantaron ve rezene gibi bitkiler antidepresan özelliği taşıdıkları için sakinleşmeye yardımcı olur ve ruh halini düzenler.

• Yapılan bazı çalışmalar domates, karnabahar, brokoli, soğan, sarımsak, kivi, nar, turunçgiller, kırmızı meyveler gibi antioksidan kapasitesi yüksek olan gıdaların ruh halini iyileştirdiğini göstermektedir. Bu nedenle bu besinler beslenmeye dahil edilmelidir.

• D vitamini eksikliği de depresyon nedenlerinden biri olarak gösterilmektedir. Bu yüzden mutlaka D vitamini düzeyi kontrol edilmeli ve eksikliği varsa giderilmelidir.

• Alkol, sigara ve kafein gibi maddeler vücudun işleyişinde değişikliklere neden olduğundan bunların tüketimi azaltılmadır.


• Fiziksel aktivite de depresyon riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. Bu yüzden günlük rutine mutlaka fiziksel aktivite de eklenmelidir.

Tükenmişliğe karşı ruh haline iyi gelen 10 besin önerisi