Dolar 13 lirayı, Euro 15 lirayı geçti: Kurlarda sert dalgalanma

Dolar/TL bu sabah yükselişini sürdürerek 13 seviyesini aştı. Euro/TL 15’in üzerine çıktı. Kurlar sert gerileyip sert yükseldi. Uzmanlar, kamunun kurlara bugün de müdahale etmiş olabileceğine işaret ediyor.

dolar tl

Geçen hafta başında 18,36’lık zirveyi gördükten sonra 10,27’ye kadar gerileyen dolar/TL’de sert dalgalanma bugün de devam ediyor.

Dün 12 lirayı aşarak 12,88’i gören kur, bugün de 13 lirayı aştı ve 13,42 seviyesini gördü.


Euro/TL’de de 15 seviyesi aşıldı ve 15,21 seviyesi görüldü.

TL daha sonra gün içi kayıplarını sildi ve dolar/TL’de 12,48, euro/TL’de 14,14 seviyelerine geriledi ama burada kalıcı olamayıp tekrar yükselişe geçti. Dolar tekrar 13 lira seviyesini aştı.

Kurlarda sert dalgalanma gözleniyor

Dolar/TL (USD-TRY) kuru gün aralığı: 11,7814 – 13,4501

usd try investing

Uzmanlar, Merkez Bankası’nın bugün yeniden kamu bankaları üzerinden döviz kurlarına müdahale etmiş olabileceğine işaret ediyor.

Euro tl

Euro/TL (EUR-TRY) kuru gün aralığı: 14,1074 – 15,2123


Bakana göre yükseliş değil, ‘salınım’ var

Dün akşam katıldığı bir canlı yayında “Dolar neden yükseliyor?” sorusuna yanıt veren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Doların yükseldiği falan yok. Bu salınımlar yukarı, aşağı giderek kendi dengesine girecek” demişti.

Dolarda sert düşüşün yaşandığı geceyi de anlatan Nebati, “Yerimde duramıyorum döviz düşüşünü gördüğümde kıpır kıpır oldum” ifadelerini kullanmıştı.

Gözler Bakan Nebati’nin açıklayacağı ‘şaşırtacak’ tedbir paketinde

Piyasalar ayrıca Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin açıklayacağını söylediği piyasaları “şaşırtacak” tedbir paketini de bekliyor. KDV alanında açıklanabilecek tedbirler yakından izleniyor.

TCMB bugün itibarıyla kur garantili TL mevduat mekanizmasına altın hesaplarını da dahil etti. TCMB dün dövizden TL’ye dönüşe ilişkin zorunlu karşılık aracılığıyla uyguladığı teşvikleri genişletmişti. Ancak TCMB dün 2020 sonunda sıfırlanan döviz komisyon oranlarını dövizden TL’ye dönüşün belli bir oranın altında kalanlar için belirgin artırmıştı.

Merkez Bankası’nın müdahalesiyle düşmüştü

Merkez Bankası, 20-23 Aralık arasındaki dört günde toplamda 9 milyar dolarlık örtülü rezerv satışıyla döviz kurlarına müdahale etmişti.

Uzmanlar, kur korumalı mevduat ve kredi faizlerindeki artışın yanı sıra Merkez Bankası’nın yüklü müdahalesinin kurların düşüşünde etkili olduğunu belirtmişti.


Merkez Bankası, faiz indirimleriyle yükselttiği kuru, doğrudan ve örtülü döviz satışlarıyla düşürmeye çalışmıştı.

3 Ocak 2022 tarihinde ne olacak? Neden Dolar için kritik tarih?