Fitch, Varlık Fonu ve 13 Türk bankasının kredi notunu negatife indirdi!

Kredi derecelendirme kurumu Fitch Ratings, Türkiye Varlık Fonu (TVF) ile 13 Türk bankasının kredi notu görünümünü negatife indirdi.

Fitch kredi notu

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin ülke kredi notu görünümünü ‘negatif’e indirmesinin ardından Türkiye Varlık Fonu ve 13 Türk bankasının kredi notu görünümünü de aynı şekilde değiştirdi.

Fitch, makroekonomik, finansal istikrar ve dış finansmana yönelik risklerin devletin Türkiye’nin bankacılık sistemine müdahale etmesi olasılığını artırdığını açıkladı.


Türki̇ye’ni̇n kredi̇ notu düşmüştü

Koşulların gerektirdiğinden daha erken faiz indirimi yapılması, TL’deki keskin değer kaybı ve enflasyon artışı nedeniyle ay başında Türkiye’nin kredi notunu teyit eden Fitch, ‘durağan’ olan kredi notu görünümünü ise ‘negatif’e indirmişti.

Fitch: TCMB’nin faiz indirimi makroekonomik istikrar için risk

Fitch Ratings, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın daha fazla faiz indirmesinin makroekonomik istikrar için risk yarattığını belirtirken, gelişmiş ülkelerin faizleri artırmasına karşı Türkiye’nin bölgedeki en kırılgan ülke olduğunu ifade etti.

Fitch Ratings, yayımladığı bir araştırma raporunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın daha fazla faiz indirmesinin ya da alışılmadık önlemler almasının makroekonomik istikrar için risk yarattığını belirtti.

Dünya’nın aktardığına göre 2023 seçimlerine giderken Türkiye’yi takip edeceklerini belirten kurum, seçimlerin politika yapımını ve siyasi ortamı nasıl etkileyeceğini gözlemleyeceklerini söyledi.


Fed’in 25 baz puanlık faiz artırımı da dahil olmak üzere gelişmiş ülkelerin faiz artırımlarına başlamasının belirli pozisyonlara sahip ülkeler üzerinde baskı oluşturabileceğini belirten Fitch Ratings, bu faiz artırımlarına karşı Türkiye’nin bölgedeki en kırılgan ülke olduğunu dile getirdi.

Enflasyon yükselirken faiz indirimlerinin devam etmesinin para politikasının kredibilitesini düşürdüğünü ve Türk lirasını baskıladığını belirten kurum, Türkiye’nin son yıllarda birçok kur şoku atlattığını ve bir tane daha şokun yakında gerçekleşebileceğini vurguladı.

Dolar ve Euro kurlarında tarihi zirve!

Dolar ve Euro kurlarında tarihi zirve!

Merkez Bankası’nın (TCMB) yılın son faiz kararını vereceği haftaya Türk Lirası çok sert değer kaybıyla başladı. USD/TRY ve EUR/TRY’de rekor: Dolar/TL 14,75 seviyesi, euro/TL’de ise 16,65 seviyesi görüldü.

Böyle bir dönem yaşanmadı: Düşmesi gereken kredi faizleri yükseliyor!

Böyle bir dönem yaşanmadı: Düşmesi gereken kredi faizleri yükseliyor!

Merkez Bankası faiz indirimine gitmesine rağmen bireysel ihtiyaç kredisi, taşıt, ticari ve konut kredileri faiz oranları aynı seyirde düşürülmedi. TCMB’nin eski başekonomisti Hakan Kara, “Böyle bir dönem son 40-50 yılda pek yaşanmadı. Bankacılık sektörü bu alışılmadık konjonktürle baş etmeye çalışıyor” yorumunda bulundu.

Bankalar faizi artırıp, vadeyi kısaltıyor

Kredi faizlerindeki artışta ise daha çok vade ve enflasyon riskinin etkili olduğunu belirten Kara, bankaların bir süre sonra TCMB’nin faiz artışı yapmak durumunda kalacağını düşünüyor olabileceğine işaret etti.


Krediler ile mevduat arasındaki vade uyumsuzluğunun faiz riskine yol açtığına dikkat çeken Kara, “TCMB’nin faiz artırması mevduat faizinde sert yükselişe neden olur. Dolayısıyla bankalar verdikleri kredilerden ilerde zarar etmemek için kredi faizlerini aşağı çekmemeyi tercih ediyor. Risklerini yönetebilmek için kredi faizlerini artırıp vadeyi kısaltıyorlar” dedi.

Bakan Nebati: Bu model tutmazsa üzülürüm, bitersek hep beraber biteceğiz, kazanırsak hep beraber