Türk Lirası, kaleşnikofla merkez bankası yöneten Taliban’ın afganisi karşısında yüzde 29 değer kaybetti!

CHP’li Faik Öztrak, Saray’ın elinde Türk Lirası’nın pul olduğunu belirterek, “Son üç ayda milli paramız ABD doları karşısında yüzde 40, Bulgaristan levası karşısında yüzde 37, Pakistan rupisi karşısında yüzde 37, Mozambik metikali karşısında yüzde 41, kaleşnikofla merkez bankası yöneten Taliban’ın afganisi karşısında da yüzde 29 değer kaybetti” dedi.

türk lirası afgani

“Son üç ayda Türk Lirası, kaleşnikofla merkez bankası yöneten Taliban’ın afganisi karşısında yüzde 29 değer kaybetti!”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Bugün Merkez Bankası dövize iki hafta içinde dördüncü kez müdahale etti. Artık Türk lirasının dolar karşısındaki değeri müdahale tutmuyor, tüm müdahalelere rağmen hızla 15 liraya doğru gidiyor” dedi.


CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Toplantıya ilişkin açıklamada bulunan Parti Sözcüsü Öztrak, “devletteki yönetim krizini” ve “ekonomik buhranı” değerlendirdiklerini ifade etti.

Son üç yılda üç Hazine ve Maliye Bakanı, dört Merkez Bankası Başkanı, dört TÜİK Başkanı gördüklerine, ama sonucun değişmediğine dikkati çeken Öztrak, bu hükümet sisteminin milleti hızla fukaralaştırdığını ve milli parayı pul ettiğini söyledi.

Bu ülkedeki insanların soğukta saatlerce ucuz ekmek kuyruklarında beklediğini belirten Öztrak, “Şahsım rejiminde yandaşlar, dolarla, avroyla dağıtılan ihalelerle, alınan komisyonlarla, üçer, beşer maaşla, lüks hayat içinde yaşarken milletimize, cehennemi yaşatıyorlar” diye konuştu.


“Sokak röportajı yapan Youtuberlara ev hapsi verilmiş”

Sokak röportajı yapan YouTuberlar’ın gözaltına alınmasını eleştiren Öztrak, “Aldığımız habere göre bu hesapların sahiplerine şimdi ev hapsi kararı verilmiş” açıklamasında bulundu.

Üniversiteli gençlerin anayasal haklarını kullanarak, “Barınamıyoruz” demek için yürüyüş yapmak istediğini, gençlerin hepsinin gözaltına alındığını belirten Öztrak, “DİSK, KESK, TMMOB, Türk Tabipleri Birliği ise Antalya’da ‘Geçinemiyoruz’ diye miting yapmak istedi, o da yasaklandı” ifadelerini kullandı.

“Dolar 14 lirayı geçti”

chp faik öztrak katar

“Saray’ın elinde milli paramız pul oldu. Dolar bugün 14 lirayı geçti” diyen Öztrak, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Son üç ayda milli paramız ABD doları karşısında yüzde 40, Bulgaristan levası karşısında yüzde 37, Pakistan rupisi karşısında yüzde 37, Mozambik metikali karşısında yüzde 41, kaleşnikofla merkez bankası yöneten Taliban’ın afganisi karşısında da yüzde 29 değer kaybetti. Ülkemizin gücünü, itibarını, bağımsızlığını simgeleyen milli paramızın, karşısında pul olmadığı dünya üzerinde tek bir para birimi kalmadı.”

Market raflarındaki zamlar pazar fiyatlarına da sıçradı!