Yılbaşı 2022: Yeni yılda daha iyi hissetmek için 10 öneri

Yılbaşı 2022 – Yeni yılda, umutla herkesin kendisi için yeni hedefler belirlemesi gerektiğinin altını çizen uzmanlar, 10 öneri paylaştı.

yılbaşı yeni yıl

Yılbaşı geldi. İki yıldır dünyayı etkileyen pandemi, insanları kendi iç dünyasına ve zaman zaman umutsuzluğa itse de her yeni yıl yeni bir başlangıç anlamı taşıyor. Yeni bir yılda bu umutla herkesin kendisi için yeni hedefler belirlemesi gerektiğinin altını çizen Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, “Hayatımızdaki her şeyin kontrolümüzde ve mükemmel olmasını bekleyemeyiz. Güzel şeyler ve olumsuz şeyler yeni yılda da olacak. Kendimize karşı daha şefkatli davranmak zorlukların üstesinden gelmek için ilk hedefimiz olmalı” açıklamasında bulundu.

Yılbaşı 2022: Yeni yılda daha iyi hissetmek için 10 öneri

Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, yeni yılda insanların kendilerini daha iyi hissetmeleri için 10 öneride bulundu.


• Ne istediğinizi bilmek ve hayatınızı bu isteklere göre düzenlemek, planlamak sizin elinizde. Kendinizi daha iyi tanımak için “Ne istiyorum, neden bunu istiyorum, bana ne katkı sağlayacak?” gibi sorular hakkında düşünmek gelecekle ilgili planlarınızı netleştirecektir.

• Yeni yılda yeni hedefler belirlerken cümlelerinizi olumlu bir şekilde ifade etmeye çalışın. “Başarısız olmayacağım” yerine “Eskisinden daha başarılı olmak için elimden geleni yapacağım” gibi…

• Büyük hedefler motive edicidir fakat onları gerçekleştirmek için önce küçük adımlara ihtiyacımız var. Hedeflerinizi ulaşılabilir kılmak için parçalara bölerek adım adım ilerleyin ve gerçekleştirmek için bireysel olarak ne yapabileceğinize odaklanın.

• Yılbaşında yeni yıl için yeni hedefler belirlerken başarılarımızı, başarısızlıklarımızı sahip olduklarımızı kabullenmeli, kendimizi başkalarıyla kıyaslamadan değerlendirmeliyiz.


• Geçmişteki hatalarımızdan neler öğrendiğimizi hatırlamak farkındalık oluşturur ve kendimizi daha iyi tanımamızı sağlar. Bu da daha güçlü ve bilinçli bir ilerleme sağlayacaktır.

• Var olana odaklanmak olmayana odaklanmaktan daha iyi hissettirir ve daha motive edicidir. Nelere sahip olduğumuzu gözden geçirip bunlar için önce kendimize ve sevdiklerimize teşekkür etmeliyiz.

• Gelecekle ilgili düşünürken karamsarlıktan uzak durmalı ve “ya olursa, ya yapamazsam” gibi söylemler yerine şu anda neye sahip olduğumuzun farkında olarak davranmalıyız. Geçmişteki hatalar, gelecekte yaşanmamış olumsuzluklar için bugünümüzü feda etmemeliyiz.

• Daha önce denemediğiniz şeyleri denemek, belki yapmaya cesaret edemediğiniz belki de fırsat bulamadığınız şeylere yeni bir yılda şans vermeyi deneyebilirsiniz.

• Pandemi hala devam ediyor, yeni varyantlar bu sürecin sonlanmasına dair endişeleri arttırsa da artık maskeli mesafeli yaşamaya, kısıtlamalarla sosyalleşmeye alıştık. Bizim için en zor süreç pandeminin başlarıydı, daha önce yaşamadığınız karantina ve önlemler her birimizde kaygı yarattı ama artık virüsten korunmak için ne yapmamız gerektiğini biliyoruz, her zamankinden daha güçlüyüz. Virüsle mücadelede yılbaşı itibariyle daha fazla kontrol sahibi olacağız.


• Mutlu olmanın bir araç değil sonuç olduğunu unutmamalıyız. Mutlu olmaya çalışmak mutlu olmanın yollarını aramak yerine kendimizi iyi tanıyıp nelerin bize iyi geleceğini bilmemiz bizi gerçek mutluluğa götürecektir.

Astroloji: 2022 burç yorumları Facebook, Twitter, Instagram ve Telegram‘da takip edebilirsiniz!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.