Petrol ve doğalgaz fiyatlarında çok sert artış!

Rusya’nın Ukrayna’ya dönük askeri harekatının başlamasıyla birlikte doğalgaz fiyatlarında yüzde 35’lik çok sert artış görüldü.

doğalgaz fiyatları

Rusya’nın Ukraya’ya dönük işgal operasyonunu başlatmasıyla birlikte petrol ve altının yanı sıra doğalgaz fiyatları da çok sert yükseldi.

Bugün Brent petrolün varil fiyatı 103 doları görürken, Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF’de mart vadeli kontratlar için fiyatlar bu sabah yüzde 35’lik artışla 120 Euro’yu gördü. Geçen sene şubatta 17 euro seviyelerinde olan bu rakam, Aralık 2021’de 166 Euro’yu görmüştü.


Nisan vadeli kontratlarda fiyat artışı ise yüzde 37’yi aştı ve 121 Euro’yu gördü.

120 Euro’luk TTF fiyatı, bin metreküp gazın fiyatının 1277 Euro (1436 dolar) olması anlamına geliyor.

Daha sonra TTF fiyatında günlük artış yüzde 20’ye çekilse de sert dalgalanma devam ediyor.

nord stream 2

Almanya’nın Rus gazını taşıyacak Kuzey Akım 2 (Nord Stream 2) projesinde ruhsat sürecini iki gün önce askıya aldığını açıklamasıyla gaz fiyatları yükselişe geçmiş, Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı ve eski Devlet Başkanı Medvedev, Almanya’nın kararı üzerine Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Avrupalıların doğalgaza 2000 Euro ödeyeceği yeni dünyaya hoş geldiniz” demişti.

Türkiye nasıl etkilenir?

Türkiye’nin boru hatlarından aldığı doğalgazın önemli bölümü petrol fiyatlarına endeksli ve bu fiyatlar Brent petrolün son 9 aylık ortalama fiyatına göre 3 ayda bir güncelleniyor. Bu nedenle Avrupa’daki spot doğalgaz fiyatlarındaki değişimler, uzun dönemli kontratları doğrudan etkilemiyor.


Ancak Türkiye spot fiyatlarla da boru gazı ve sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) alıyor. Bu fiyatların da Avrupa fiyatlarına paralel olarak hızla artması bekleniyor.

Rusya’dan doğalgaz resti: Bin metreküp gaza 2 bin Euro ödeyeceğiniz yeni dünyaya hoş geldiniz

Ukrayna krizi, doğalgaz krizine dönüşebilir. Putin’in Ukrayna’daki cumhuriyetleri tanıma kararının ardından Almanya’dan Kuzey Akım 2 projesinde onay sürecini durdurma adımı gelmişti. Moskova’dan da gaz fiyatlarının artacağı uyarısı yapılmıştı.

Petrol fiyatlarıyla birlikte gaz fiyatları da fırladı

Bugün Brent petrolün varil fiyatı 100 dolara dayanırken, Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF’de mart vadeli kontratlar için fiyatlar bugün yüzde 10 artışla 81,5 Euro’ya kadar yükseldi. Geçen sene şubatta 17 euro seviyelerinde olan bu rakam, Aralık 2021’de 166 Euro’yu görmüştü.

“Medvedev’in dediği seviye görülebilir”

GazDay Genel Müdürü Mehmet Doğan, Kuzey Akım 2’nin devreye alınmasının gecikmesinin bu kış gaz fiyatlarının yüksek seyretmesinde etkili olduğunu, eğer onay çıkmazsa gelecek sene de fiyatlarda yüksek seyrin devam edeceğini, yaptırımlarla birlikte gerilimin artması durumunda Medvedev’in dediği 2 bin Euro seviyelerinin görülebileceğini söyledi.

Kuzey Akım 2’ye onay vermemenin Almanya ve Avrupa için mantıklı olmadığını, bu işten sadece ABD’nin kârlı çıkacağını vurgulayan Doğan, “Ukrayna krizi bir enerji krizi değil de ama sonuç olarak enerjiyi vuruyor” değerlendirmesinde bulundu.


Bu sene hidroelektrik santrallerinden daha fazla elektrik üretilebilmesi ve yazın depoların doldurulabilmesi durumunda Türkiye’nin 2022 sonbaharında geçen seneye göre kısmen rahat edebileceğini söyleyen Doğan, yine de yüksek fiyatların Türkiye’yi de olumsuz etkilemeye devam edeceğini dile getirdi.

Ukrayna hava sahası sivil uçuşlara tamamen kapatıldı