‘Dolar 10 TL olacak’ dediği için yargılanan Erol Mütercimler: Savcı doları 18 TL’ye çıkaranların peşine düşsün

Strateji uzmanı Dr. Erol Mütercimler, 2016’da katıldığı bir TV programında doların 10 lirayı göreceğini söyledi. Mütercimler’in sözleri sebebiyle SPK dava açtı. Doların 17 lira seyrettiği bu dönemde Mütercimler bugün hakim karşısına çıktı. Mütercimler, “Doların 18 liraya çıkmasına sebep olan her kimse; savcı onların peşine düşmelidir” dedi.

erol mütercimler

Strateji uzmanı Erol Mütercimler, Eylül 2016’da katıldığı bir televizyon programında, “Önlemleri, tedbirleri alın. Doları önce 4,5 lira göreceksiniz. Ondan sonra 7,5, sonra da 10 lira gösterecekler. Ama orada kalmaz, 7,5 liraya düşürülür, orada çıpalanır” dedi.

ABC Gazetesi’nden Serkut Bozkurt’un haberine göre; Erol Mütercimler’in bu açıklamalarından sonra Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) şikayet edilerek Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) üzerinden dava açıldı.


“Bu iddianame hukukun öldüğünün belgesidir”

SÖZCÜ’den Fırat Fıstık’ın haberine göre; Mütercimler, Çağlayan’da İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Mütercimler savunmasında şunları söyledi:

“Tahminimi söylediğim için sermaye piyasalarına muhalefetten, manipülasyon yapma suçlamasından dolayı karşınızdayım. Bu iddianamenin benim açımdan değeri, saygı duyulacak anlamı yoktur. Bu iddianame hukukun öldüğünün belgesidir.

Sahte, gizli tanıklarla Ergenekon’da yargılandık. 9 yıl hapis cezası aldım. Bugün de ne olduğu belli olmayan bu adamların dayanaksız iddiaları, ihbarcı ruhlu cahiller yüzünden buradayım. Mahkeme salonlarında süründürülüyorum. Bilgi cehalete kurban ediliyor”


“Savcı doların 18 liraya çıkmasına sebep olanın peşine düşmelidir”

Manipülasyonun suç olduğunu ancak düşünce beyanı ve tahminde bulunmanın suç olmadığına dikkat çeken Mütercimler şöyle konuştu:

“İddianamede yer alıyor ama altını kalın çizerek söylüyorum benim hiç sosyal medya hesabım olmamıştır. Peki ben nasıl suçlanıyorum? Savcı, yoktan bir suç üretmeye çalıştı. Manipülasyon yapmış deniyor, ben strateji dersi hocasıyım. Konuşmam söyledikleri gibi değil ki.

Politik bir iddianame yazılmış. ‘Manevi çıkar sağlamıştır’ deniyor. 28 kitabım yayınlandı, tiyatro eserlerim, operam yayınlandı. 25 yılımı verdim Atatürk’ün biyografisini yazdım. Manevi çıkar sağladıysam bundandır. Manevi çıkar sağladığım tek bir öge var; büyük devrimci Atatürk’ün bir neferi olmak.

Ben 10 liraya çıkacak (Dolar o tarihte 3 TL’ydi) dedim, 18 liraya çıkacağını tahmin edemedim. Herkesten bunun için çok özür diliyorum. Doların 18 liraya çıkmasına sebep olan her kimse; savcı onların peşine düşmelidir


Bu suçlamayı kime anlattıysam kimse inanmadı. Güldü, geçti. CİMER’e defalarca asılsız ihbarlar yapanlar, onlara bir çift sözüm var: Köpekler istedi diye atlar ölmez. Hakkımdaki karar ne olursa olsun düşünmeye, bunu ifade etmeye devam edeceğim. Atatürk’ün bir neferiyim, laik cumhuriyetin çocuğuyum”

Financial Times: Kolay para dönemi sona erdi, zorluklardan ‘kaçış” artık mümkün değil