Oturma şekline göre kişilik analizi: Genelde nasıl oturursunuz?

Gülmek, el hareketleri yapmak, hatta mimik kullanmak hepsi vücut dilinin bir parçası. Fakat ya oturuşunuz? Bir kişinin oturma şekline bakarak nasıl bir karaktere sahip olduğunu öğrenebileceğinizi biliyor musunuz? İşte oturma şeklinize göre kişi analizi…

Oturma şekli kişilik

Genelde nasıl oturursunuz? Oturma şeklinize göre kişilik analizi

İnsanlar farkında olmadan günlük yaşam içerisinde birçok fiziksel aktivitede bulunur, beden dilini kullanırlar. Bunlardan bir tanesi de otururken ayakları koyma şeklidir. Bu beden dili bazen karşı tarafa bir mesaj verirken bazen de gelişigüzel tercih edilir.


Beden dili, fiziksel ve zihinsel olarak birçok alanda bilgiler verebilir. İnsanlarla olan ilişkiler, yaşanılan problemler ve hayatın getirdiği zorluklar ile ilgili gergin olan insanlar bunu beden dilleri ile hızlıca belli edebilirken bazıları ise hiçbir şey yokmuş gibi davranabilir.

Yapılan kişilik testleri, beden dilinin verdiği mesajlar, zihinsel düşünceler, karakter yapısı gibi birçok şey hakkında ipuçları veriyor. Her ne kadar sözcüklere aktarılmasa da, ifade edilemese de beden dili ve kişilik testleri insanların ruhsal durumu ve zekasıyla ilgili farklı noktaların ortaya çıkmasını sağlar.

Genelde nasıl oturuyorsunuz?

Oturma şekli kişilik özelliklerinizle ilgili neler söylüyor? Genelde aşağıdaki duruş şekillerine göre siz nasıl oturursunuz?

oturma kişilik

A Pozisyonu

Bu şekilde oturan insanlar çok yaratıcı ve karizmatiktir. Spontane yapıları vardır ve aldıkları kararlar üzerinde çok uzun düşünmezler. Bu durum, sürekli olarak birtakım sorunlara neden olabilir, ancak doğal çekicilikleri, zor durumlardan kurtulmalarına yardımcı olacaktır. Bu insanlar hayatı bir macera olarak görürler ve yeni deneyimlere açıktırlar. Aynı zamanda çok popülerdirler ve kolayca yeni arkadaşlar edinirler, ancak bu ilişkilerin çoğu geçicidir.

B Pozisyonu

Bu pozisyonda oturan insanlar gerçek hayalperestlerdir. Zengin bir hayal gücüne sahiptirler ve hayallerinde tamamen kendilerinden geçerler. Çok anlayışlılardır ve diğer insanlarla kolayca iletişim kurabilirler, ancak bu nedenle bazen kendilerini arka planda tutabilirler. Çok iyi dinleyicilerdir ve kendi duygularıyla kuvvetli temas halindedirler.

C Pozisyonu

Bu kişiler, konsantre olmak ve hareketsiz oturmak konusunda sıkıntı yaşayan karmaşa dolu insanlardır. Zihinleri daima hareket halindedir ve genellikle söyledikleri sözlerin muhtemel etkilerini düşünmeden konuşurlar. Kolayca sıkılırlar ve dikkat süreleri çok kısadır. Çok fazla uyaranın olduğu hızlı ortamlarda adeta parlarlar. İlişkilerinde, hızla ilgilerini kaybedebilirler ve dikkatlerini tekrar çekebilecek birilerine ihtiyaç duyarlar.

D Pozisyonu

Bunlar genellikle rasyonel düşünen, zeki insanlardır. Dakik, düzenli ve tertiplidirler. Evleri genellikle gıcır gıcır temizlenmiş, derli topludur ve her şeyin kendine uygun bir yeri vardır. Biraz içe kapanıktırlar ve kendileriyle ilgili her şeyi kolayca açığa vurmazlar. Yine de çok dürüstlerdir ve dedikodu yapmaktan kesinlikle hoşlanmazlar. Her durumda serinkanlılıklarını korurlar ve bakış açılarını kolay bir şekilde kaybetmezler.

E Pozisyonu

Bu kişiler, hedef odaklı insanlardır ve kariyerlerine son derece değer verirler. Kendileri için iddialı hedefler koymaya önem verirler ve daha azıyla asla yetinmezler. Kişisel bir düzeyde, örneğin sağlık ve sevgi söz konusu olduğunda, yine hedefler koymayı severler. Kendi görünümleri de dâhil olmak üzere her konuda mükemmeliyetçidirler. Bu durum bazen sahip oldukları şeyleri gözden kaçırmalarına neden olur, çünkü her zaman daha fazlasını arzu ederler.

Oturma şeklinize göre kişilik analizi

Kişinin karakterini yansıtan 10 oturma pozisyonu:


1- Dik oturma

oturuş

Bu kişinin kararlı biri olduğunu gösterir. Geleceğe dair planlarını yapmış ve uyguluyor. Kontrol edilmeyi sevmiyor aksine o kontrol eden taraf olmalı. Bulunduğu yeri sahipleniyor ve koruyor. Biraz dik başlı, fakat bu da planlarını uygulamaya koyması için gerekli.

2- Rahat oturuş

rahat oturuş

Bu kişi sosyal ortamlarda bazı tabuları yıkmış. Kendi ile barışık ve etrafa karşı daima olumlu. Ortamdaki her hangi birini kendine rakip olarak görmüyor. Sempatik ve daima arkadaş canlısı. Oturduğu yerden uzun süre gözlem yapabilir.

3- Eğilerek oturma pozisyonu

eğilerek oturuş

Bu kişi muhtemelen fedakar biri. Kendinden başkalarını düşünüyor. Bunun kötü olduğunu bilse de buna karşı koyamıyor. Seslenildiğinde ”Duymadım?” dememek için konuşurken insanlara yaklaşıyor. Nezaket sahibi ve daima pozitif.

4- Birleşik ayak oturuşu

birleşik ayak

Bu kişi fazlasıyla ciddi ve planlı. İlk bakışta ona soru sormaya bile çekinebilirsiniz. Daima ikinci bir planı vardır ve daima insanlar ile mesafelidir. İçinde bulunduğu ortamı sürekli olarak inceler.

5- Çapraz ayak pozisyonu

çapraz ayak pozisyonu

Karşınızda lider birini görüyorsunuz. Lider özelliklerini her an sergilemekten çekinmiyor. Ortama yeni giren birinden daima üstte olmalı. Bu yüzden kıskanç ve hırslı.

6- Bilinçli oturma şekli

bacak bacak üstüne

Bu kişi de fazlasıyla rahat ve ortamda bildiği bir konu konuşuluyor. Ellere bakılacak olursa etrafında hep tanıdığı insanların olduğu söylenebilir. Diğer insanlardan farklı hissediyor. Diğer insanları süzüyor ve değerlendiriyor.

7- Kararlı oturuş pozisyonu

kararlı oturuş

Bu kişi fazlasıyla ciddi. Karakteri güçlü ve çok kararlı. Asla konuşmayı başlatan ilk kişi olmaz. Daima sorulara cevap verecek ve yeni soru sormayacak.

8- Elleri saklama pozisyonu

elleri saklama

Bu kişi fazlasıyla nazik. Karşısındaki insanın yaptığı hataları görmezden gelecek ve unutacak kadar da anlayışlı. Fakat ellerini saklaması karşısındakinde güvensizlik oluşturuyor. Bu da karakterini hafif gösteriyor.

9- Eller dizlerde…

eller dizlerde

Bu kişi de lider ruhlu, fakat liderlik etmekten çok lider olmamayı tercih ediyor. Sadece fikirlerini söylüyor ve sevdiği insanlara yol gösteriyor. Kendini farklı hissediyor ve diğer insanların da ona farklı baktığını biliyor. Konulara odaklanıyor.

10- Birleşik eller oturuşu

oturuş pozisyonu


Bu kişi fazlasıyla duygusal. insanlara yaklaşırken çok dikkatli olmaya özen gösteriyor. Yalnız kalmaktan fazlasıyla korkuyor.

Resimde 16 gizli hayvanı bulun: IQ’nuz 130’un üzerinde mi? || Bizi takip edin: Facebook, TwitterInstagram