Ağacın içine gizlenmiş 3 tavşanı bulabilir misiniz?

Optik illüzyon IQ testi: Yüksek zekaya ve keskin dikkat yeteneğine sahip kişiler, ağacın içine gizlenmiş 3 tavşanı 7 saniye içinde görebiliyorlar. Siz bulabilecek misiniz?

Ağacın tavşanı

Ağacın içine gizlenmiş 3 tavşanı bulabilir misiniz? Çevremizde birçok optik illüzyon türü olduğunu biliyor muydunuz? Bu illüzyonlar çoğunlukla fizyolojik, fiziksel ve bilişsel illüzyonlar altında kategorize edilir. Tanıma göre, bir optik yanılsama, bir nesnenin veya insanların son derece büyüleyici, akıl almaz ve şekil değiştiren bir görüntüsü veya şeyleri algılama biçimimize meydan okuyan bir çizimdir.

Bununla birlikte, bu optik illüzyonlar, beyninizin olayları nasıl algıladığına biraz ışık tuttuklarından psikanalizin de bir parçasıdır. Açıkçası, normal bir insan beyni, farklı açılardan farklı algılar oluşturan şeyleri veya görüntüleri farklı görebilir. Böyle zekice bir örnek, sosyal medyada paylaşılan bir resimde yaprakları dökülmüş bir ağaçta tavşanların saklandığı bir görüntüde görülebilir.


Ağacın içinde gizlenmiş 3 tavşan nerede?

Yukarıdaki görüntü, izleyicileri ağacın içindeki 3 gizli tavşanı veya tavşanı bulmaya zorlayan bir bulmaca olarak tasarlanmıştır. Bu optik yanılsamada, görüntü ilk başta basit bir ağaca benziyor. Ancak, bu bulmacanın bir püf noktası var! Ağacın içinde bir iki değil, içine gizlenmiş 3 tavşan var.

Yani, bu optik yanılsamanın daha zor kısmı 3 Tavşanı tespit etmektir. Görüntü, ağacın içindeki 3 gizli tavşanı bulmaya çalışan binlerce yetişkinin başlarını kaşımasına neden oldu. Bu optik illüzyon görüntüsü, IQ’nuzu test etmenin başka bir eğlenceli yoludur. Ancak, gerçek bir IQ testi yapmak, IQ seviyenizi öğrenmenin iyi bir yoludur.

İpucu: Kamufle olmuş haldeler

Bu optik illüzyon görüntüsüne yakından bakın ve ağacın içindeki gizli tavşanları bulmaya çalışın. Ağacın eğimli dalları arasında zekice kamufle olduklarından, fark edilmelerini zorlaştıran tavşanları bulmak çok zor görünebilir. Ağacın içinde kaç tane tavşan gördün? Ağacın içine 3 tavşan gizlenmiştir.


Görüntüde takılıp kaldıysanız ve gizli tavşanları bulamıyorsanız, o zaman görüntünün içindeki tavşanları renklendirdik. Okumaya devam edin.

Cevap:

Bulmacaya yakından bakarsanız, tavşanların şekillerini ağacın dallarının oluşturduğunu fark edeceksiniz. Ve daha yakından bakarsanız, bazı yaprakların aslında hayvanların gözleri olduğunu göreceksiniz. Ağacın içine gizlenmiş tavşan yüzlerini sadece 7 saniyede tanımanın olağanüstü zekanızın bir işareti olabileceği iddia ediliyor. Tabi ki bu IQ seviyesinin bir göstergesi kesinlikle değil.

İşte cevap:

taşvan cevap


Birçok araştırma çalışması, beyninizi zor bulmacalarla ne kadar çok çalıştırırsanız, o kadar akıllı olma eğiliminde olduğunuzu göstermiştir. Optik illüzyonlar her zaman beynimizin nasıl çalıştığına dair büyüleyici bilgiler verir. Belirli renk, ışık ve desen kombinasyonları, beynimizi orada olmayan bir şeyi görsel olarak algılaması için kandırabilir. Söyle bize, bu optik illüzyonun içinde 3 tavşan gördün mü?

Sıra dışı optik illüzyon testleri: Resimlerdeki yüzleri siz görebilecek misiniz? || Bizi takip edin: Facebook, TwitterInstagram


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.